Prokuratura Regionalna w Gdańsku w poniedziałek poinformowała o kolejnym zatrzymaniu w śledztwie dotyczącym przemytu wyrobów tytoniowych i paliw oraz korupcji.

"W ubiegły czwartek funkcjonariusze Straży Granicznej z Ustki w na terenie powiatu kętrzyńskiego dokonali zatrzymania 56-letniego mężczyzny" - przekazała prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz.

Dodała, że strażnicy w samochodzie zatrzymanego znaleźli przeszło 351 tys. nielegalnych papierosów różnych marek o wartości 260 tysięcy złotych.

Prokurator poinformowała, że 56-latek został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie przedstawiono mu zarzuty związane z przemytem papierosów oraz paliwa przez granicę polsko - rosyjską w Bezledach oraz zarzut paserstwa, w wyniku czego doszło do uszczuplenia należności celnych, a także podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług w łącznej wysokości ponad miliona złotych. Usłyszał również zarzut nabycia i przechowywania nielegalnych papierosów.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec mężczyzny tymczasowe aresztowanie na okres 2 miesięcy.

Przemyt z Obwodu Kaliningradzkiego

Prokurator Muklewicz wskazała, że zatrzymanie 56-latka miało związek z prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województwa warmińsko - mazurskiego i pomorskiego, zajmującej się przywozem z Obwodu Kaliningradzkiego wyrobów tytoniowych bez polskich znaków oraz paliwa nie będących przedmiotem zgłoszenia celnego.

"Śledztwo dotyczy także udzielania korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym, pracownikom Służby Celno - Skarbowej, wykonującym czynności na polsko - rosyjskim przejściu granicznym w Bezledach, w zamian za odstąpienie od kontroli samochodów i przewożonego bagażu" - przekazała prokurator.

W prowadzonym śledztwie zatrzymano i przedstawiono zarzuty łącznie 15 osobom podejrzanym o przemyt wyrobów tytoniowych i paliw, a także 13 funkcjonariuszom Służby Celno - Skarbowej, którym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od kontroli samochodu i przewożonego bagażu. Wobec 8 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przemyt papierosów: Skarb Państwa stracił ok. 11 mln zł

"Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w okresie działalności grupy nielegalnie wprowadzono na terytorium Polski ok. 12 mln. sztuk papierosów, prawie 4 tys. kg krajanki tytoniowej i 1,8 tys. kg suszu tytoniowego" - wyliczyła prokurator Muklewicz.

Według śledczych Skarb Państwa stracił ok. 11 mln złotych.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl