"Poprzez pozytywny przekaz chcemy zwrócić uwagę szeroko rozumianego społeczeństwa na to, że trzeźwość jest normalna. Będziemy to dalej przypominać" - powiedział PAP prezes fundacji "Trzeźwość" Krzysztof Gmyrek.

Pomóc w tym ma okolicznościowy tramwaj, który w czwartek rano wyjechał na tory metropolii w woj. śląskim. Wystartował w Gliwicach, a jego trasa prowadzi przez Zabrze, Rudę Śląską, Bytom, Świętochłowice, Chorzów, Katowice, Siemianowice, Mysłowice, Sosnowiec, Będzin, Czeladź i Dąbrowę Górniczą.

To nietypowa trasa. "Chcemy zawitać do wszystkich miast metropolii, w których realizujemy zadania przewozowe. To jest 13 miast - zaczynamy w Gliwicach, a kończymy w Dąbrowie Górniczej. Biorąc pod uwagę to, że nie jedziemy najkrótszą trasą, pokonamy ponad 100 km" - powiedział prezes spółki Tramwaje Śląskie Bolesław Knapik.

Po drodze do tramwaju będą wsiadać goście, m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji wspierających akcję "Prowadzę, jestem trzeźwy".

Na kilku przystankach tramwajowych przygotowano edukacyjne wydarzenia dla mieszkańców metropolii, np. pod okiem policjanta będą oni mogli spróbować swoich sił w pokonaniu toru przeszkód w alkogoglach - okularach imitujących postrzeganie świata przez osobę nietrzeźwą.

Wolontariusze będa ponadto rozdawali pasażerom magnesy i breloki z hasłem: "Prowadzę, jestem trzeźwy".

Jak powiedział prezes fundacji, akcja organizowana jest na zakończenie sierpnia - miesiąca trzeźwości. Jednocześnie organizatorzy będą też apelować o bezpieczne powroty z wakacji w ostatnich dniach przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Gmyrek, pytany o rezultaty prowadzonej od lat kampanii, odpowiedział, że widać poprawę w świadomości społeczeństwa. "Trzeźwość nie jest już tematem tabu, np. słyszymy w mediach o obywatelskich zatrzymaniach nietrzeźwych kierowców. Nie jest to już donos na kolegę, który jedzie do domu pijany, tylko to jest normalna obywatelska postawa, którą myśmy wypracowali. Z tego się bardzo cieszymy i chcemy to dalej rozwijać i propagować" - podkreślił prezes.

Również w ocenie st. asp. Janusza Szydły z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gliwicach w ostatnich latach można zaobserwować spadek liczby nietrzeźwych kierowców, choć - podkreślił - wciąż jest ich za dużo.

"Z tym wiążą się, niestety, zdarzenia drogowe z udziałem takich kierujących i cierpią na tym inni. Dlatego apeluję, żebyśmy - nawet sami - starali się wyeliminowywać takich kierujących; jeżeli widzimy, że ktoś nietrzeźwy wsiada za kierownicę dzwońmy, powiadamiajmy policję, ona natychmiast przyjedzie i będzie reagowała" - powiedział st. asp. Szydło.

Organizatorami przedsięwzięcia są m.in. fundacja "Trzeźwość", Tramwaje Śląskie i Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl