"Polski rynek wódek skurczył się po znaczącej podwyżce akcyzy na początku 2014 r., ale powoli odzyskiwał dynamikę w ubiegłym roku. Pod względem wolumenu sprzedaży rynek wciąż lekko spadał, ale pod względem wartości był stabilny przez cały 2015 r. Oczekujemy, że ten trend się utrzyma, a nawet ulegnie poprawie w 2016 r., ze względu na długofalowy trend polegający na przechodzeniu konsumentów na marki premium" - napisał w odpowiedzi na pytania PAP Chris Heath, dyrektor generalny Stock Spirits.

Heath poinformował, że priorytetem zarządu jest odbudowanie polskiego biznesu i wejście na ścieżkę stabilnego wzrostu.

W ubiegłym roku Stock Spirits wprowadził na wszystkich rynkach 43 produkty, w tym 33 w Polsce.

"29 nowych produktów wprowadziliśmy w Polsce w drugiej połowie ubiegłego roku. Na razie jesteśmy bardzo zadowoleni z ich przyjęcia (...) ale jeszcze nie odczuliśmy efektów w pełni. W tym roku wprowadziliśmy w Polsce 3 kolejne produkty" - podał Heath.

Dodał, że obecnie spółka inwestuje także w nowe technologie produkcyjne w zakładzie Lublinie, co wesprze rozwój kolejnych nowych produktów. Koszt tych inwestycji to kilka milionów euro.

W 2015 r. Stock Spirits zanotowało 262,6 mln euro przychodów wobec 292,7 mln euro rok wcześniej. Zysk operacyjny skurczył się do 41,7 mln euro z 53,6 mln euro. Ponad połowa zeszłorocznych obrotów została zrealizowana w Polsce - 137 mln euro w stosunku do 168 mln euro w 2014 r. Spółka była nr 2. na polskim rynku wódek z udziałem na poziomie 29,7 proc.

W I kwartale 2016 r. grupa zanotowała 55,3 mln euro przychodów, co oznacza wzrost o 29 proc. rdr oraz 6,3 mln euro zysku operacyjnego wobec 4,2 mln euro straty przed rokiem.

Na początku kwietnia Western Gate Private Investments, wehikuł inwestycyjny kontrolowany przez Luisa Amarala, który posiada pakiet 9,7 proc. akcji Stock Spirits Group, poinformował, że chce zmian w zarządzie i rewizji strategii alkoholowej spółki.

Pytany o komentarz w tej sprawie Heath odpowiedział: "Zarząd opublikuje pełną odpowiedź na propozycje Western Gate Private Investments".

Stock Spirits Group jest czołowym producentem wódek czystych i gatunkowych oraz likierów w Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa prowadzi swoją główną działalność na terenie Polski, Czech, Słowacji, Włoch, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny. Ponadto, eksportuje swoje produkty do ponad 40 innych krajów na całym świecie.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl