Winiarze skorzystali z mroźnej pogody. Robią lodowe wino
- Autor: PAP
- Data: 03-12-2018, 11:46

"W polskich warunkach produkcja wysokiej jakości wina lodowego może udać się tylko w wyjątkowych rocznikach, a taki był dla winiarzy 2018" - powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor PAW Ewa Wawro.
Zaznaczyła, że "dobrze dojrzałe, zdrowe winogrona należy przetrzymać na krzewach, aż do mrozu poniżej siedmiu stopni". Owoce muszą zamarznąć całkowicie i w takiej postaci zbiera się je i tłoczy. Zbiór winogron odbywa się bardzo wcześnie rano; czasami w nocy, przy sztucznym świetle.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
"Winogrona także w trakcie przerobu nie mogą rozmarznąć. Dlatego temperatura powietrza w ciągu dnia też musi być ujemna" - dodała Wawro.
Po wytłoczeniu uzyskuje się skoncentrowany moszcz o zawartości cukru 40-50 kg w 100 litrach.
"Zdając sobie sprawę, że kolejny raz taka okazja może się nie przytrafić szybko zdecydowaliśmy się na pozostawienie na krzewach owoców odmiany Vidal Blanc, która doskonale nadaje się na wino lodowe. Uprawiana jest ona na dużą skalę w Kanadzie. Służy tam do wyrobu słynnych z wysokiej jakości win lodowych" - wyjaśnił wykładowca PAW Roman Myśliwiec.
Słuchacze, którzy zgłosili się do robienia wina lodowego od kilku tygodni czekali na zimowe winobranie. Korzystając ze sprzyjającej pogody rozpoczęli je w ostatnią sobotę o szóstej rano.
"Winobranie poszło sprawnie. Zdecydowanie trudniej było podczas tłoczenia. Do prasy wrzuca się zamrożone grona, z których wyciska się skoncentrowany, bardzo słodki, gęsty jak miód sok. Natomiast zamrożona woda w postaci kryształków lodu zostaje w wytłokach" - mówił Myśliwiec.
W trakcie tradycyjnego przerobu ze 100 kg owoców uzyskuje się ok. 70 litrów moszczu, który przerabia się na wino. Z kolei w przypadku wina lodowego ze 100 kg owoców uzyskuje się ledwie kilkanaście litrów zagęszczonego soku. Po przeprowadzeniu fermentacji uzyskuje się bardzo słodki, skoncentrowany, ceniony przez znawców trunek.
Wina lodowe należą do kategorii win specjalnych. Ze względu na skomplikowaną i pracochłonną technologię produkcji są drogie.

Powiązane tematy:
-
Jak Polacy piją wino? "Wielu kupuje butelkę, bo podoba im się etykietka"
-
Zawody w piciu alkoholu zakończone zgonem
-
Rada UE przedłużyła o rok ważność certyfikatu Covid
-
Jak transportować wino w upały?
-
Polacy zrezygnują z piwa i wina? Jak inflacja wpływa na branżę alkoholową?
-
Wino coraz ważniejsze dla restauratorów i hotelarzy
-
Słynna whisky w polskiej edycji. Powstała z użyciem zanieczyszczeń powietrza
-
Airbnb wprowadza nową kategorię. To gratka dla fanów wina
-
Nowość w Lidlu: mule w białym winie z polskiej Winnicy Niemczańskiej
-
Brad Pitt pozwał Angelinę Jolie za sprzedaż udziałów w winnicy właścicielowi marki Stolichnaya
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)