W ramach prowadzonego pod nadzorem prokuratora postępowania przygotowawczego funkcjonariusze policji w Ostrowie Wlkp. oraz Poznaniu dokonali jednoczesnego zatrzymania 30 osób, z których sześciu to mieszkańcy województwa łódzkiego, zachodnio-pomorskiego i wielkopolskiego w wieku od 25 do 66 lat.

"Przedstawiono im zarzuty wyprodukowania co najmniej 30 mln sztuk wyrobów tytoniowych o wartości 20 mln zł i doprowadzenie do uszczerbku należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w wysokości 23 mln 800 tys. zł" - poinformował PAP prokurator Maciej Meler.

W toku postępowania zatrzymano również 24 obywateli Ukrainy w wieku od 23 do 56 lat, którzy zostali zwerbowani do pracy w nielegalnej fabryce papierosów za pośrednictwem ogłoszeń w swoim kraju. Następnie transportem lotniczym, w celu uniknięcia odnotowania faktu ich przyjazdu na teren Polski przez służby graniczne, Ukraińcy trafiali do Niemiec, skąd drogą lądową przewożeni byli bezpośrednio na teren nielegalnej fabryki tytoniu.

"Zatrzymani usłyszeli zarzuty dopuszczenia się przestępstw ujętych w kodeksie karno-skarbowym oraz z ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, za co grozi im kara do 3 lat więzienia i grzywny" - poinformował Meler.

Wyprodukowany przez podejrzanych towar trafiał głównie do Wielkiej Brytanii, Norwegii i na Islandię.

Według prokuratury nielegalna fabryka była jedną z największych i najnowocześniejszych zlikwidowanych w Polsce.

Aktualnie w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wlkp. trwa rozpoznanie wniosków prokuratury w sprawie aresztowania podejrzanych.

Policjanci przez kilka dni - jak wyjaśnił PAP rzecznik prasowy wojewódzkiej komendy policji w Poznaniu Adam Borowiak - będą zabezpieczać miliony sztuk wyprodukowanych papierosów, kilkadziesiąt ton tytoniu i maszyny do nielegalnej produkcji.

W tym celu wynajęto piętnaście "tirów".

Do ujawnienia przestępczego procederu doszło w Górznie w powiecie ostrowskim.

Mieszkańcy zawiadomili ostrowską policję o stojącym na poboczu od trzech dni samochodzie ciężarowym na poznańskich tablicach rejestracyjnych.

W środku znaleziono owinięte papierem paczki z papierosami Marlboro i LM. Paczki miały wydrukowane napisy ostrzegawcze w języku holenderskim.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl