Irlandia chce nowych etykiet na butelkach z alkoholem

Etykieta zawierałaby m.in. informacje na temat ryzyka związanego z piciem alkoholu w czasie ciąży. Irlandia swój pomysł zgłosiła w Unii. Tu jednak nie ma jedności. Francja, czy Włochy, które słyną z produkcji wina nie popierają tego rozwiązania.

Siobhan McNamara szef irlandzkiej jednostki kontroli tytoniu i alkoholu, powiedział, że departament zdrowia pracuje też nad częściami rozporządzenia dotyczącymi reklamy: wkrótce zostanie wprowadzony obowiązek, aby reklamy alkoholu dzieliły się obiektywnymi informacjami o produktach, unikając kojarzenia ich z pozytywnym lub zdrowym stylem życia, albo z sukcesami sportowymi. Wprowadzone zostaną również ograniczenia dotyczące reklam telewizyjnych i radiowych.

Jak na tym tle wypada Polska?

Resort zdrowia na razie przygląda się europejskiej dyskusji dotyczącej etykiet. Przeciwny jest natomiast resort rolnictwa. W efekcie, mimo złożenia szczegółowych opinii przez 9 państw członkowskich (Chorwacja, Czechy, Francja, Węgry, Włochy, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Hiszpania) i komentarzy (Grecja, Polska) nie zgłosiła w terminie sprzeciwu dla irlandzkiego projektu.

Więcej w gospodarka.dziennik.pl

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl