• Organizacja Comité Champagne zażądała zniszczenia przesyłki 2352 puszek piwa, argumentując, że prawie 120-letnie motto amerykańskiego browaru ("Szampan wśród piw") narusza chronioną nazwę pochodzenia szampana.
  • Bez względu na to, jak popularne jest to hasło w Stanach Zjednoczonych, jest ono niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, które jasno określają, że towary naruszające chronioną nazwę pochodzenia mogą być traktowane jako podróbki.
  • Zniszczenie puszek zostało opłacone przez Comité Champagne. Zostało przeprowadzone "z najwyższym poszanowaniem ochrony środowiska".

Strażnicy szampana nie pozwolą nikomu, nawet piwnemu behemotowi z USA, brać nazwy tego musującego trunku nadaremno. Miller High Life od lat posługuje się hasłem "Szampan wśród piw". W tym tygodniu stało się jasne, że dla niektórych nazwa stała się nie do przełknięcia - pisze przewrotnie "The Guardian".

"Szampan wśród piw" - hasło reklamowe kością niezgody

Organizacja Comité Champagne zażądała zniszczenia przesyłki 2352 puszek piwa, argumentując, że prawie 120-letnie motto amerykańskiego browaru narusza chronioną nazwę pochodzenia szampana.

Przesyłka została przechwycona w belgijskim porcie w Antwerpii na początku lutego, jak powiedział rzecznik belgijskiej administracji celnej, i była przeznaczona do Niemiec.

Miller High Life - znana 120-letnia marka piwa w USA

Molson Coors Beverage Co, która jest właścicielem marki Miller High Life, obecnie nie eksportuje jej do UE, a belgijskie służby celne odmówiły podania, kto zamówił piwa. Kupujący w Niemczech "został poinformowany i nie kwestionował decyzji" – podała organizacja branżowa w oświadczeniu.

Frederick Miller, niemiecki imigrant w Stanach Zjednoczonych, założył firmę Miller Brewing Company w latach 50. XIX wieku. Miller High Life, jego najstarsza marka, została wprowadzona na rynek jako flagowy produkt w 1903 roku.

Piwo Miller High Life fot. shutterstock.com

Jak podaje strona internetowa marki z Milwaukee, trzy lata później firma zaczęła używać hasła "Szampan piw butelkowych". W 1969 roku zostało skrócone do "Szampan piw". Piwo było również dostępne w butelkach stylizowanych na szampana o pojemności 750 ml w okresach świątecznych.

- Dzięki eleganckiej, przezroczystej szklanej butelce i rześkiemu smakowi, Miller High Life z dumą nosi przydomek "Szampan wśród piw" od prawie 120 lat - powiedział Molson Coors Beverage Co w oświadczeniu dla Associated Press.

Chroniona Nazwa Pochodzenia - przepisy unijne

Bez względu na to, jak popularne jest to hasło w Stanach Zjednoczonych, jest ono niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, które jasno określają, że towary naruszające chronioną nazwę pochodzenia mogą być traktowane jako podróbki. UE posiada system chronionych oznaczeń geograficznych stworzony w celu zagwarantowania prawdziwego pochodzenia i jakości rzemieślniczej żywności, wina i napojów spirytusowych oraz ochrony ich przed imitacją. Rynek ten jest wart prawie 75 miliardów euro (87 miliardów dolarów) rocznie, z czego połowa przypada na wina, wynika z badania przeprowadzonego w 2020 roku przez organ wykonawczy UE.

Charles Goemaere, dyrektor zarządzający Comité Champagne, powiedział dla AP, że zniszczenie piw "potwierdza wagę, jaką Unia Europejska przywiązuje do nazw pochodzenia i nagradza determinację producentów szampana w ochronie ich nazwy".

Wspólny toast za piwo i szampana

Molson Coors Beverage Co powiedział, że "przestrzega lokalnych ograniczeń" dotyczących słowa "szampan".

- Ale pozostajemy dumni z Miller High Life, jego pseudonimu i pochodzenia z Milwaukee w stanie Wisconsin. W każdej chwili zapraszamy naszych przyjaciół z Europy do Stanów Zjednoczonych, aby wspólnie wznieść toast za High Life - podała firma w oświadczeniu.

Belgijskie służby celne poinformowały, że zniszczenie puszek zostało opłacone przez Comité Champagne. Zgodnie z ich wspólnym oświadczeniem, zostało to przeprowadzone "z najwyższym poszanowaniem ochrony środowiska poprzez zapewnienie, że cała partia, zarówno zawartość, jak i opakowania, zostały poddane recyklingowi w sposób przyjazny dla środowiska".

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl