2,73 mln Polaków choruje na cukrzycę
- Autor: PAP
- Data: 09-03-2016, 15:48
"Dotychczas publikowane dane dotyczące cukrzycy były mało dokładne z powodu słabej statystyki medycznej" - powiedział prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, reprezentujący również komitet zdrowia publicznego Polskiej Akademii Nauk.
Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z 2014 r., na cukrzycę chorowało w naszym kraju 2,05 mln osób w wieku 20-79 lat, czyli 7,08 proc. populacji. Z kolei analiza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2000 r. wskazywała, że jest u nas 1,13 mln diabetyków w wieku co najmniej 20 lat. WHO prognozowała wtedy również, że do 2030 r. liczba chorych zwiększy się o 40 proc.
Dr Roman Topór-Mądry z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla w najnowszym raporcie, że zawarte w nim dane dotyczące cukrzycy w Polsce są najbardziej kompletne i wiarygodne. Dotyczą one rozpowszechnienia tej choroby w 2013 r.
"Ustaliliśmy, że wszystkich chorych na cukrzycę w naszym kraju jest 2,73 mln osób" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami jeden ze współautorów opracowania, prof. Zdrojewski. Wskazują na to dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ogólnopolskiego badania NATPOL z 2011 r. oraz analizy RECEPTOMETR przeprowadzonej przez firmę badawczo-doradczą Sequence, w której rozpatrzono dane ze sprzedaży leków w prawie 600 aptekach.
Z porad lekarskich związanych z cukrzycą opłacanych przez NFZ korzysta 1,77 mln osób. Po uwzględnieniu danych z aptek dotyczących sprzedaży leków przeciwcukrzycowych oraz pasków diagnostycznych wyliczono, że jest 2,13 mln diabetyków. "O tej grupie można powiedzieć, że obejmuje osoby, u których cukrzyca została wykryta" - podkreślił prof. Zdrojewski.
Liczba wszystkich diabetyków w 2013 r. oszacowano na 2,73 mln po uwzględnieniu również wyników badania NATPOL. Przeprowadzono je na reprezentatywnej grupie Polaków, u których dwukrotnie badano poziom glukozy we krwi na czczo (gdy przekracza 126 mg/dl może świadczyć o cukrzycy). Oznacza to zatem, że 26 proc. osób spośród 2,73 mln chorych może mieć cukrzycę, ale nie podjęło żadnego leczenia.
Z raportu wynika, że najczęściej na cukrzycę chorują mieszkańcy woj. śląskiego (6,5 proc. populacji), łódzkiego (6,4 proc.) opolskiego (6,2 proc.) i dolnośląskiego (6 proc.). Najmniej diabetyków jest w woj. podkarpackim (4,6 proc.) oraz podlaskim (4,8 proc.). Częściej chorują kobiety (56 proc.) aniżeli mężczyźni (44 proc.).

Powiązane tematy:
-
Małpia ospa już w 24 krajach. Jak się rozprzestrzenia?
-
Małpia ospa. Co to jest?
-
Według danych WHO dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie
-
Pieniądze z podatku cukrowego się rozpłynęły
-
Diabetolog: To, co słodkie, do niczego nam nie jest potrzebne
-
To nie koniec pandemii. WHO ostrzega przed nowymi wariantami COVID
-
WHO: Omikron wywołuje łagodniejsze objawy niż poprzednie warianty koronawirusa
-
WHO: Omikron - wysoki wskaźnik reinfekcji, bez ciężkich objawów
-
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy
-
Cukrzyca. Nowe leki pozwalają pacjentom chudnąć
komentarze (0)