Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Apel do ministra rolnictwa, by cofnął zgodę na stosowanie szkodliwych dla pszczół pestycydów

  • Autor: PAP
  • Data: 08-08-2018, 13:55
Pszczelarze i Greenpeace zaapelowali w środę do ministra rolnictwa, by ten wycofał zgodę na stosowanie szkodliwych dla pszczół pestycydów. Ministerstwo odpowiada, że zgoda jest okresowa i była podyktowana m.in. pogodą, która negatywnie wpłynęła na uprawy rzepaku.

Greenpeace wraz z przedstawicielami kilku organizacji pszczelarskich (Polskim Związkiem Pszczelarskim, Stowarzyszeniem Pszczelarzy Zawodowych, Stowarzyszeniem Pszczelarzy Polskich Polanka) zorganizowali w środę pod siedzibą resortu rolnictwa happening, podczas którego protestowali przeciwko zgodzie na stosowanie pestycydów z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku. Taką zgodę wydał w lipcu minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Przedstawicielka Greenpeace Katarzyna Jagiełło podkreśliła na konferencji prasowej, że 8 sierpnia był obchodzony jako "dzień pszczoły". "W obliczu ostatniej decyzji ministra Ardanowskiego, mama nadzieję że ta czarna wizja się nie spełni, możemy w przyszłym roku obchodzić +dzień neonikotynoidów. Apelujemy o wycofanie się z decyzji o dopuszczenie stosowania toksycznych dla pszczół pestycydów w rzepaku" - podkreśliła.

Przypomniała, że resort środowiska negatywnie zaopiniował zgodę na czasowe stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Ekolożka poinformowała, że Greenpeace złożył w ministerstwie wniosek o zawieszenie lipcowej decyzji Ardanowskiego. Zdaniem aktywistów przy jej wydaniu popełniono błędy formalne. Organizacja rozważa też "inne kroki" prawne w tej sprawie, ale nie wyjaśniła jakie mogą one być.

"Polska do tej pory stawała po stronie pszczół. Przez wiele lat minister Jurgiel (odwołany w czerwcu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - PAP) odmawiał zgody na stosowanie neonikotynoidów" - dodała Jagiełło.

Ekolodzy i organizacje pszczelarskie powołując się na badania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wskazują, że stasowane w zaprawach rzepaku neonikotynoidy pozostają w środowisku nawet przez kilka lat. Trafiają one bezpośrednio do roślin, a później do gleby, wody. Dodają, że negatywnie wpływają też na system nerwowy i odpornościowy owadów zapylających, w tym pszczół, co ma wpływ na ich zdrowie i życie. Takie związki chemiczne paraliżują zdolności komunikacyjne pszczół - nie mogą one znaleźć pożywienia bądź uli.

Szef Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła zwrócił uwagę, że choć praca owadów zapylających jest darmowa, to jej wartość sięga rocznie 4 mld zł. Greenpeace w sporządzonym w 2016 r. raporcie informował, że praca pszczół w Polsce jest warta jest nawet 4 mld zł. W 2015 r. ekonomiczna wartość zapylania jabłek w naszym kraju wynosiła ponad 1,5 mld zł rocznie; rzepaku ok. 1 mld zł rocznie. Na kolejnych miejscach znalazły się maliny (ok. 400 mln zł), wiśnie i czereśnie (także ok. 400 mln zł) oraz ogórki (ok. 200 mln zł).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!