Naukowcy z University of Michigan przeanalizowali żywieniowe zwyczaje 5 tys. zdrowych, dorosłych osób i porównali je z długością telomerów w ich komórkach.

Telomery to zbudowane z DNA i białek struktury chroniące i stabilizujące przechowujące geny chromosomy. Struktury te skracają się z każdym podziałem komórki, więc z wiekiem, w naturalny sposób stają się coraz krótsze.

Jednak skracać je mogą także niekorzystne czynniki środowiskowe, nawet stres. Tymczasem zmniejszenie długości telomerów podnosi ryzyko rozwoju różnych schorzeń, w tym cukrzycy, chorób serca, a nawet niektórych nowotworów.

Badanie pokazało tymczasem, że w przypadku kobiet dłuższe telomery towarzyszyły lepszej diecie. "Byliśmy zaskoczeni tym, że zależności te okazały się stałe, niezależnie od zastosowanego systemu oceny diety" - mówi prof. Cindy Leung, autorka badania opisanego na łamach "American Journal of Epidemiology".

Badacze oceniali żywienie uczestników projektu na cztery sposoby - pod kątem zgodności z tzw. dietą śródziemnomorską, opracowaną z myślą o obniżaniu ciśnienia krwi dietą DASH i dwiema skalami oceny jakości żywienia opracowanymi przez U.S. Department of Agriculture oraz Harvard T.H. Chan School of Public Health.

"Wszystkie cztery systemy kładą nacisk na spożywanie dużej ilości owoców, warzyw, produktów z pełnego ziarna i białka roślinnego oraz na ograniczanie konsumpcji cukru, sodu i przetworzonego mięsa" - wyjaśnia prof. Leung. "W sumie wyniki te sugerują, że przestrzeganie tych zaleceń wiąże się z zachowaniem dłuższych telomerów i mniejszym ryzykiem najczęstszych chronicznych chorób" - twierdzi badaczka.

Naukowcy tłumaczą, że wszystkie uwzględnione diety promują składniki bogate w przeciwutleniacze, które stwarzają komórkom korzystne warunki dla zachowania dłuższych telomerów.

Z jakiegoś powodu jednak, w przypadku mężczyzn zaobserwowana zależność, choć występowała, nie była statystycznie znacząca.

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że mężczyźni zwykle odżywiają się gorzej niż kobiety, więc być może w ich przypadku potrzebnych byłoby więcej korzystnych składników, aby zniwelować działanie tych szkodliwych.

Zalecenia naukowców są proste. "Warto zapamiętać, że przestrzeganie zdrowej diety może pomóc w zachowaniu zdrowych komórek i uniknąć chronicznych chorób" - mówi prof. Leung. "Nacisk powinno się kłaść raczej na poprawę ogólnej jakości systemu żywienia, zamiast na spożywanie wybranych pokarmów czy składników" - twierdzi specjalistka.