Kontrola trwała w dniach 9-22 grudnia 2009 r. W ramach akcji funkcjonariusze Służby Celnej prowadzili tzw. eksperymenty gry na automatach o niskich wygranych. W ten sposób sprawdzono 933 punkty gier, czyli 3,5 proc. spośród 26 tys. 813 punktów (wg stanu na koniec III kw. 2009 r.). Nieprawidłowości stwierdzono w 726 przypadkach, co oznacza, że 73 proc. przeprowadzonych kontroli ujawniło naruszenie prawa.

"Skutkiem przeprowadzonych kontroli było zajęcie 1 tys. 173 automatów, co stanowiło 2,13 proc. spośród 55 tys. 47 automatów eksploatowanych na koniec trzeciego kwartału 2009 r. Sposób ich funkcjonowania naruszał przepisy ustawy o grach i zakładach wzajemnych" - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Najczęściej nieprawidłowości polegały na umożliwieniu gry za stawkę większą niż dopuszczoną przez ustawę o grach i zakładach wzajemnych (odpowiednik 0,07 euro w złotych) oraz umożliwieniu wypłaty wygranych wyższych od dopuszczonych w ustawie maksymalnych stawek (odpowiednik 15 euro).

Resort finansów wyjaśnił, że kontrolę przeprowadzono z inicjatywy ministerstwa i akcja była koordynowana przez resort. Była związana z przejęciem przez Służbę Celną kompetencji w zakresie rynku gier hazardowych. "Służyła weryfikacji punktów automatów o niskich wygranych oraz sprawdzeniu czy działalność w nich jest prowadzona zgodnie z wymogami prawa" - poinformowało MF.

MF zaznaczyło, że przyporządkowanie zadań obszaru gier i zakładów wzajemnych organom jednej administracji (celnej) wprowadzone ustawą o Służbie Celnej miało na celu uproszczenie procesu wydawania zezwoleń oraz jednocześnie stworzenie efektywnego systemu kontroli i eliminacji gier i zakładów wzajemnych urządzanych nielegalnie.