Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Chełmno miastem zakochanych?

  • Autor: PAP
  • Data: 14-02-2016, 11:33
Zwiedzanie zabytków, jarmark oraz pokazy i wystawy złożą się na program świętowania w niedzielę walentynek w Chełmnie. Miasto promuje się jako miasto zakochanych z racji relikwii św. Walentego przechowywanych w miejscowej farze.
Chełmno miastem zakochanych?
Chełmno promuje się w Walentynki; fot. shutterstock.com

Przez cały dzień na rynku będzie odbywał się Jarmark Świętego Walentego, na którym będzie można kupić różne artykuły, m.in. słodycze i biżuterię w kształcie serc.

Mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzić liczne zabytki miasta, m.in.: farę pw. Najświętszej Marii Panny, kościoły św. Ducha, św. Piotra i Pawła, świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, świętych Jakuba Starszego i Mikołaja. Z historią miasta będą mogli zapoznać się w muzeum, mieszczącym się w renesansowym ratuszu.

W Muzeum zostanie otwarta Wystawa Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury "Chełmno - miasto zabytków i zakochanych. W kościele świętych Piotra i Pawła prezentowana będzie pokonkursowa wystawa "Chełmno komiksem malowane", a Bramce Grudziądzkiej - wystawa prac plastycznych uczestników warsztatów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wszystkie msze w kościele farnym pw. Najświętszej Marii Panny będą miały charakter mszy odpustowych, a jedna z nich zostanie odprawiona w intencji małżonków i jubilatów.

Uczestniczący w chełmińskich obchodach walentynek wezmą udział w tworzeniu ogromnego serca, ustawiając się obok siebie na rynku. Na scenie przy ratuszu odbędzie się koncert, którego gwiazdą będzie Doda.

Nad spokojnym przebiegiem walentynkowych imprez będzie czuwać Policja Husarska, wystawiona przez Chorągiew Ziemi Chełmińskiej.

W 1715 r. w farze św. Walentemu wzniesiono oddzielny ołtarz, w którym umieszczono obraz przedstawiający ścięcie tego męczennika. W kolejnych dziesięcioleciach XVIII w. kult świętego rozwijał się. Co roku 14 lutego odbywał się odpust, a relikwie przenoszono do miejscowego kościółka św. Ducha i wystawiano na głównym ołtarzu. Pod koniec XIX w. tradycja czczenia w Chełmnie św. Walentego zanikła, a relikwiarz został schowany na zapleczu.

W farze po długiej przerwie relikwie św. Walentego zostały po raz pierwszy wystawione 14 lutego 2002 r. Od tego czasu co roku w Chełmnie obchody religijne łączą się ze świętowaniem walentynek.

Żyjący w III wieku Walenty - biskup i męczennik - był z wykształcenia lekarzem. Według jednego z podań św. Walenty uleczył ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Cesarz wpadł w gniew i kazał zabić biskupa. W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!