Dzięki programowi Rodzina 500 plus zmieniła się pozycja rodzin wielodzietnych
- Autor: PAP
- Data: 11-10-2018, 13:37
Wicepremier wraz m.in. z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim wzięli udział w Narodowej debacie o rodzinie.
"W ciągu trzech lat problematyka dotycząca rodzin, szeroko pojętych spraw związanych z rodziną stała się osią centralną dalszych projektów rządowych. To wszystko, co zrobiliśmy do tej pory, co jest realizowane, proponowane, zawsze gdzieś tam nawiązuje do spraw związanych z rodziną" - mówiła Szydło.
Zwróciła uwagę, że zmieniła się pozycja rodziny. "Jest doceniana, dostrzegana, rodzina jest postrzegana jako bardzo ważny element budowania polskiej tożsamości" - mówiła wicepremier. Zmieniła się też - kontynuowała - rola i pozycja rodzin wielodzietnych. Jak podkreśliła, to m.in. zasługa "Programu 500 plus", który pomógł ograniczyć ubóstwo. "Rodzina wielodzietna stała się symbolem rodziny, która jest szczęśliwa i daje poczucie bezpieczeństwa swoim dzieciom, która jest czymś bardzo pozytywnym" - powiedziała wicepremier. Zaznaczyła, że wcześniej rodziny wielodzietne były niedoceniane.
Szefowa resortu rodziny i pracy powiedziała, że to rodziny przez lata pielęgnowały patriotyzm i ducha polskości. "Zaborcom nie udało się zniszczyć naszej narodowej tożsamości, języka, sztuki, religii, literatury, nauki, muzyki, pamięci o przeszłości. Więcej. W tym czasie powstawały nowe ponadczasowe dzieła, które na trwałe weszły do kanonu polskiej sztuki" - mówiła.
Zaznaczyła, że w trudnych sytuacjach rodziny płaciły największe ofiary. "Traciły majątki, konfiskowane za udział w powstaniach. Żegnały ojców, odchodzący do zbrojnych oddziałów, lub z zsyłanych (...), były zmuszane do emigracji. Jednak Polska przetrwała te trudne doświadczenia dzięki silnemu duchowi patriotyzmu, kształtowanego w rodzinach i silnej wierze w Boga. Bez tego bastionu niewiele by zostało po naszym narodzie i kulturze" - powiedziała Rafalska.
Jak mówiła, dziś stoją przed państwem nowe zadania. "Ale jedno jest pewne, nie przetrwamy jako naród bez silnej rodziny" - podkreśliła. Jej zdaniem wskaźnikiem siły narodu nie może być tylko wzrastający poziom PKB, przekładający się na polepszenie warunków materialnych społeczeństwa. Zapowiedziała, że przy stanowisku minister powstaje specjalna Rada ds. rodziny. Poinformowała też, że planowane jest w przyszłym roku zorganizowanie Międzynarodowego Forum Rodziny.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Wydarzenia społeczne 2019 r.: trzynasta emerytura, poszerzone 500 plus i strajk nauczycieli
-
PKO BP: sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła słabiej od oczekiwań
-
500+ na pierwsze dziecko – rodzice przeznaczają je głównie na życie, w tym jedzenie
-
MRPiPS: złożono już milion wniosków o "500 plus"
-
Ardanowski: Wieś bardzo dobrze ocenia program 500 plus
-
Polskie "500+" to nie lada wyzwanie dla niemieckich producentów szparagów
-
Biedronka: Efekt rozszerzenie "500+" będzie pozytywny, ale nie taki jak w 2016 r.
-
Powołano Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
-
Rafalska: Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu "500 plus"
-
Haitong Bank: Biedronka sporo zyska na 500+ na 1. dziecko i 13. emeryturze
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)