W tym roku zainteresowanie udziałem w akcji wyraziło dotąd 56 restauracji z całego kraju, a także z zagranicy. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 listopada - poinformował w czwartek PAP Cezary Supeł, prezes Fundacji Vivat Polonia.

W poprzednich edycjach na "Dzień Kuchni Polskiej" zapraszały m.in. restauracje w Żytomierza na Ukrainie i Chicago w USA, a także z Warszawy, Łodzi, Sokołowa Podlaskiego, Pułtuska czy Wejherowa, które na 11 listopada przygotowały specjalne menu tradycyjnych polskich potraw, co ważne, w cenach niższych od obowiązujących w inne dni.

Jak podkreślił pomysłodawca akcji, prezes Fundacji Vivat Polonia, "Narodowe Święto Niepodległości to urodziny Polski, które warto spędzić w sposób radosny, akcentując to wszystko co nas łączy, a nie dzieli".

"Niepodległość Rzeczpospolitej jest przecież dziełem zbiorowym wielu pokoleń Polaków bez względu na ich poglądy polityczne, czy wyznanie. Świąteczne spotkanie przy stole jest na wskroś polskie. Przez wieki Polaków gromadził właśnie stół, miejsce polskiego biesiadowania, miejsce szczególne dla polskiej rodziny i polskiej gościnności, a kuchnia polska to przecież jedna z naszych narodowych tradycji" - zaznaczył Supeł.

Jak informuje Fundacja Vivat Polonia, restauracje które chciałyby uczestniczyć w tegorocznej edycji "Dnia Kuchni Polskiej", mogą nadsyłać zgłoszenia na adres e-mail: kontakt@vivatpolonia.pl. Udział jest bezpłatny. Nie ma znaczenia lokalizacja restauracji, ani jej wielkość - w poprzednich edycjach zgłaszały się np. niewielkie lokale gastronomiczne, w tym pizzerie. W tym roku, podobnie jak poprzednio, organizatorzy zapewniają darmowe udostępnienie specjalnego plakatu oraz ozdobnego formularza do wydrukowania kart menu.

"Vivat Polonia" to płocka fundacja prowadząca inicjatywy społeczne na rzecz upowszechnienia tradycji narodowych i regionalnych oraz dziedzictwa kulturowego. Akcja "Dzień Kuchni Polskiej" została zainaugurowana w Płocku siedem lat temu. W ubiegłym roku zgłosiło się do niej w sumie 58 restauracji, kawiarni i innych lokali gastronomicznych z całej Polski i po raz pierwszy również z zagranicy.