Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Francja, Niemcy i Hiszpania przeciw propozycjom KE ws. reformy Schengen

  • Autor: PAP
  • Data: 13-09-2011, 18:50
Francja, Niemcy i Hiszpania wydały we wtorek wspólną deklarację, w której nie zgadzają się, by w proponowanej przez Komisję Europejską reformie układu z Schengen ograniczyć prawo państw do decydowania jednostronnie o czasowym wznawianiu kontroli na granicach.

W dokumencie ministrowie spraw wewnętrznych trzech krajów podkreślają, że "to kraje członkowskie ponoszą polityczną odpowiedzialność za podejmowanie decyzji o środkach w obszarze bezpieczeństwa", a za takie uznają decyzje o czasowym przywracaniu kontroli granic w przypadku zagrożenia porządku publicznego.

Zauważają, że zgodnie z propozycją KE, to na UE, a nie na krajach spoczywałaby odpowiedzialność za decyzję o czasowym przywracaniu granic, podczas gdy dotychczas było to w gestii państw, na przykład w przypadku zagrożenia terroryzmem, podczas wielkich imprez sportowych czy politycznych.

"Poszanowanie rdzenia suwerenności państw narodowych ma najwyższą wagę dla państw członkowskich i dlatego nie podzielamy stanowiska Komisji Europejskiej" - piszą szefowie MSW.

Krytyka trzech państw przyszła zanim KE oficjalnie opublikowała swą propozycję. Kolegium komisarzy miało ją przyjąć na posiedzeniu we wtorek w Strasburgu, ale KE postanowiła odłożyć to na piątek. PAP nieoficjalnie dowiedziała się, że odłożenie ma związek z tą krytyką. KE chce do piątku dopracować definicję "zakłócania porządku publicznego", by odeprzeć nieprzychylne głosy.

Projekt dotychczasowej propozycji KE przeciekł do prasy już w ubiegłym tygodniu. Wynika z niego, że w ramach reformy Schengen KE chce ograniczyć swobodę państw w podejmowaniu jednostronnych decyzji o czasowym przywracaniu kontroli granicznych. Czyli na przekór tym krajom, które liczyły, że dzięki reformie będą mogły łatwiej kontrolować granice w sytuacjach np. masowego napływu imigrantów.

Według nowych propozycji tylko w przypadku nagłych wydarzeń, jak zamach, epidemia czy klęska żywiołowa, państwa strefy Schengen mogłyby wprowadzać kontrole graniczne na własną odpowiedzialność, ale nie na dłużej niż pięć dni. W innych przypadkach decyzje o przywracaniu kontroli byłyby podejmowane na poziomie unijnym, a nie jednostronnie. Państwo, które zechce czasowo przywrócić kontrole graniczne będzie musiało wystąpić o pozwolenie w UE. KE przedstawiałaby wówczas pozostałym państwom formalny wniosek, który wymagałby poparcia kwalifikowanej większości głosów krajów UE. Pozwolenie obowiązywałoby przez 30 dni i mogłoby zostać przedłużone do maksymalnie sześciu miesięcy.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!