Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Gminy leżące na wschodzie Polski będą się wyludniać

  • Autor: PAP
  • Data: 30-11-2017, 17:50
W najbliższych latach cześć gmin ze wschodniej części Polski będzie musiała się zmierzyć z problemem wyludniania oraz starzenia społeczności - przewidują demografowie. Zaznaczyli, że rozwijać za to będą się obszary wokół dużych miast.
Gminy leżące na wschodzie Polski będą się wyludniać
Fot. Fotolia

Eksperci wzięli udział w konferencji w Sejmie pt. "Sytuacja demograficzna Polski jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej".

Prezes GUS dr Dominik Rozkrut zaprezentował prognozę demograficzną na najbliższe lata. Wynika z niej, że spośród 2 tys. 478 gmin do 2030 r. spadek liczby ludności nastąpi aż w 1 tys. 665. W przypadku 1 tys. 7 gmin spadek byłyby powyżej 5 proc., a w 322 powyżej 10 proc. Ekspert zaznaczył, że do 2030 r. w 812 gminach liczba ludności zwiększy się. Dodał, że największy ubytek ludności prognozuje się w woj. podlaskim, lubelskim i opolskim. "Wiele gmin w północno-wschodniej i wschodniej Polsce znajdzie się w szczególnie trudnej sytuacji w związku ze spadkiem liczby ludności i starzeniem się społeczeństwa" - mówił.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zapewniła, że w jej resorcie problemy demograficzne są kluczową kwestią i będzie ona korzystała z dorobku demografów. "Ocena sytuacji demograficznej Polski była jednym z głównych powodów podjęcia naszego programu +Rodzina 500 plus+" - powiedziała. Zaznaczyła, że program ma spowodować m.in., aby rodziny decydowały się na posiadanie drugiego i kolejnego dziecka.

"Możemy dzisiaj powiedzieć, że Polska staje się prorodzinną potęgą. Pokazują to europejskie dane, gdzie jesteśmy na czwartym miejscu po Francji, Węgrzech i Austrii, jeżeli chodzi o nakłady na politykę rodzinną" - mówiła, powołując się na badanie PwC. Wzięto w nim pod uwagę relację wsparcia finansowego i kwotę średniego wynagrodzenia. Minister zwróciła uwagę, że o sukcesie "500 plus" będzie można mówić, kiedy wyższy współczynnik dzietności utrzyma się przez wiele lat.

Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefina Hrynkiewicz podkreśliła, że demografia wpływa na politykę gospodarczą oraz społeczną państwa. "Coraz lepiej staje się widoczne, że polityka państwa, rządu, samorządów może wpływać na określone procesy rozwojowe przez tworzenie korzystnych dla ich przebiegu warunków, a tym samym na osiąganie celu, jakim jest zrównoważony rozwój ludności, a w ślad za tym zrównoważony rozwój całego państwa" - powiedziała.

Prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego przewidywał, że w najlepszej sytuacji demograficznej będą w przyszłości regiony, w których są duże miasta. Zwrócił uwagę, że wzrasta i wzrastać będzie liczba ludności w obszarach metropolitalnych, czyli największych miast i terenów je okalających.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • KOLpore 2017-12-01 09:59:35

    cyt.\"Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefina Hrynkiewicz\" - to jest ta pani od hasła \"NIECH JADĄ!\". Skąd się biorą takie \"ałtorytety\"?

    Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!