Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

HFPC krytycznie o zmianach dotyczących izb wytrzeźwień

  • Autor: PAP
  • Data: 02-01-2013, 17:18
Fundacja Helsińska krytycznie oceniła senacki projekt zmiany przepisów o izbach wytrzeźwień. Wprowadza on do ustawy środki przymusu, które mogą być stosowane wobec przebywających w izbach. "Takie zmiany wymagają starannej analizy" - uważa HFPC.

"Projekt zakłada wprowadzenie dwóch nowych środków przymusu bezpośredniego, które mogą być zastosowane wobec osoby przyjętej do izby wytrzeźwień - przymusowego podania produktu leczniczego oraz izolacji" - zaznaczyła fundacja.

Tymczasem - jak dodała HFPC w opinii zamieszczonej na swej stronie internetowej - "wprowadzanie możliwości zastosowania nowych środków przymusu bezpośredniego, które ingerują w wolność i integralność fizyczną człowieka, powinno zostać poprzedzone staranną analizą potrzeb w tym zakresie i należycie uzasadnione, zaś uzasadnienie opiniowanego projektu ustawy zupełnie milczy na ten temat".

Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi trafił do Sejmu na początku grudnia zeszłego roku i został przekazany do prac w podkomisji. Przede wszystkim dotyczy on kwestii pobierania opłat za pobyt w izbach.

Na początku kwietnia zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał dotychczasowe zasady ustalania wysokości tych opłat za niezgodne z ustawą zasadniczą, gdyż przepis ustawy nie zawiera wymaganych przez konstytucję wytycznych co do treści aktu wykonawczego. Brak tych wytycznych - jak uznał TK - stanowi o sprzeczności zarówno przepisu ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 2004 r.

TK odroczył utratę mocy obowiązywania tych przepisów o dziewięć miesięcy, czyli do 16 stycznia. W związku z tym konieczne stało się uchwalenie nowych przepisów, gdyż wkrótce zniknie podstawa prawna do pobierania opłat za pobyt w izbach. Zakwestionowane przez TK rozporządzenie ustala maksymalną wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień na 250 zł. Według senackiego projektu maksymalna opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ma wynosić 300 zł, w uzasadnieniu tego projektu wspomniane jest natomiast o kwocie 350 zł.

W połowie grudnia podczas posiedzenia sejmowej komisji senator Bohdan Paszkowski (PiS) tłumaczył, że - aby spełnić standardy konstytucyjne wymagające umocowania w ustawie ograniczeń praw obywatelskich - Senat zdecydował się poszerzyć zakres nowelizacji. Z rozporządzenia do ustawy przeniesiono oprócz kwestii opłat zagadnienia dotyczące m.in. doprowadzenia i przyjmowania osób do izby wytrzeźwień, przymusu bezpośredniego, trybu i podstaw zwalniania i stosowania w izbach monitoringu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!