Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

HFPC krytycznie o zmianach dotyczących izb wytrzeźwień

  • Autor: PAP
  • Data: 02-01-2013, 17:18
Strona 2 z 2

Według Fundacji Helsińskiej rozszerzenie przez Senat tematyki projektu jest jednak naruszeniem procedury legislacyjnej. "Projekt ustawy wykonujący orzeczenie TK oraz wnioski o wprowadzenie poprawek do tego projektu mogą obejmować wyłącznie zmiany zmierzające do wykonania orzeczenia Trybunału" - zaznaczono w opinii. Wszelkie inne zmiany, zdaniem fundacji, powinny zostać ujęte w osobnej inicjatywie ustawodawczej przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Dlatego fundacja zaapelowała o usunięcie z projektu przepisów dotyczących środków przymusu bezpośredniego. "Modyfikacje w tej drażliwej z punktu widzenia praw obywatelskich materii powinny być należycie uzasadnione, oparte na analizie potrzeb i konieczności wprowadzania nowych środków przymusu bezpośredniego, o czym w przypadku przedmiotowego projektu nie ma mowy" - wskazano.

Nie jest jasne - jak zaznaczyła ponadto HFPC - na jakich zasadach funkcjonować ma przewidziany w projekcie system umożliwiający obserwację osób umieszczonych w izbach wytrzeźwień i czy oznacza to możliwość rejestracji obrazu z pomieszczeń izb.

Jednocześnie, zdaniem fundacji, nie ma już szans na wejście nowych przepisów w życie przed 16 stycznia, co doprowadzi do braku regulacji prawnej normującej opłaty związanych z pobytem w izbach wytrzeźwień. "Zachwiana zostanie stabilność systemu finansowania placówek, których działalność leży w interesie nie tylko korzystających z ich usług, ale także społecznym" - oceniła HFPC.

Projektem jeszcze w tym tygodniu - po zakończeniu prac przez podkomisję - mogą ponownie zająć się sejmowe komisje zdrowia oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!