Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Media społecznościowe mogą wzmagać uczucie izolacji

  • Autor: PAP
  • Data: 06-03-2017, 10:25
Osoby poświęcające dużo czasu na korzystanie z portali społecznościowych mają większe poczucie osamotnienia – wynika z badania zamieszczonego w „American Journal of Preventive Medicine”.

Media społecznościowe ułatwiają nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, ale wbrew pozorom nie stanowią panaceum na poczucie izolacji społecznej. Według naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA) młode osoby często korzystające z portali społecznościowych nagminnie doświadczają braku przynależności do społeczeństwa oraz braku zaangażowania w wartościowe relacje interpersonalne.

"W kontekście badań naukowych jest to temat niezwykle ważny, gdyż problemy związane ze zdrowiem psychicznym i izolacją społeczną występują wśród młodych ludzi bardzo powszechnie. Jesteśmy istotami społecznymi, ale współczesne życie zamiast łączyć, raczej nas od siebie oddziela. Chociaż wydawałoby się, że media społecznościowe dają możliwość zapełnienia tej pustki, nasze badanie sugeruje, że nie są rozwiązaniem, na jakie liczyliśmy" - komentuje koordynator projektu Brian A. Primack.

W badaniu brało udział prawie 1,8 tys. ochotników w wieku od 19 do 32 lat. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące częstotliwości korzystania z popularnych portali społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Google Plus, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine i LinkedIn) oraz natężenia poczucia izolacji społecznej.

Wyniki pokazały, że osoby, które spędzały na portalach społecznościowych ponad dwie godziny dziennie, miały dwa razy większe poczucie izolacji społecznej niż osoby, które poświęcały na tego typu aktywność tylko pół godziny dziennie.

W dodatku osoby, które odwiedzały portale społecznościowe 58 razy w tygodniu (lub częściej), miały trzy razy większe poczucie izolacji społecznej niż osoby, które zaglądały na wspomniane strony mniej niż dziewięć razy w tygodniu.

"Nie wiemy jeszcze, co było pierwsze - media społecznościowe czy poczucie izolacji społecznej. Możliwe, że młodzi ludzie, którzy czują się odizolowani od społeczeństwa, zwracają się ku mediom społecznościowym. Możliwe też, że częste korzystanie z mediów w jakiś sposób prowadzi do zwiększenia poczucia izolacji. Albo jest to kombinacja obu czynników. W każdym razie nie wydaje się, by czas spędzany online na portalach społecznościowych łagodził poczucie izolacji" - dodaje inna badaczka Elizabeth Miller.

Według naukowców korzystanie z mediów społecznościowych może zwiększać poczucie izolacji społecznej na kilka sposobów. Przede wszystkim portale społecznościowe zabierają czas potrzebny na budowanie wartościowych relacji w realnym życiu. Poza tym wyidealizowane profile znajomych mogą budzić w nas uczucie zazdrości i sprawiać wrażenie, że inni prowadzą lepsze i szczęśliwsze życie. Z mediów społecznościowych możemy też dowiedzieć się o wydarzeniach (spotkaniach, imprezach), na które nie byliśmy zaproszeni. Wszystko to wzmaga w nas uczucie odrzucenia. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!