Podczas mszy, która została odprawiona w języku polskim i węgierskim, biskup Gyoergy Snell przypomniał początki chrześcijaństwa w Polsce i podkreślił, że naród i Kościół w naszym kraju nigdy nie odwróciły się od siebie. Zaakcentował też, jak wielkim wydarzeniem była pierwsza wizyta w Polsce papieża Jana Pawła II, podczas której wypowiedział on słowa "Nie lękajcie się!".

Wśród zebranych był ambasador Polski na Węgrzech Roman Kowalski, przedstawiciele węgierskiego parlamentu i władz, licznie zgromadzeni Polacy mieszkający na Węgrzech, a także młodzież z katolickiej szkoły im. św. Benedykta w Budapeszcie i polscy turyści.

W trakcie nabożeństwa zabrzmiały fragmenty utworu Missa in honorem Sanctae Caeciliae współczesnego kompozytora Lecha Skoczylasa w wykonaniu sopranistki Elżbiety Towarnickiej, a także basa Jacka Ozimkowskiego i organisty Marka Stefańskiego.

Po mszy odbył się koncert utworów polskich kompozytorów z przekroju wieków - od XVI-wiecznego "Salve Regina" Mikołaja z Krakowa po Offertorium XX-wiecznego twórcy Jana Maklakiewicza.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP ambasador, msza zamknęła wydarzenia z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski na Węgrzech, współorganizowane przez ambasadę oraz Instytut Polski w Budapeszcie.

Elementem obchodów był w środę 23. już wykład w ramach trwającego od 2014 r. cyklu "Lekcje historii o wolności" - "Chrzest Polski a mityczne początki państwa polskiego" - z udziałem rektora Katolickiego Uniwersytetu im. Petera Pazmanya, Anzelma Szabolcsa Szuromiego oraz historyka na Uniwersytecie Loranda Eoetvoesa w Budapeszcie Laszlo Tapolcaiego. Dyskusję poprzedziła projekcja "Animowanej historii Polski" Tomasza Bagińskiego.

"Był gigantyczny tłum, nie zmieściliśmy się w sali kinowej" Instytutu Polskiego w Budapeszcie - zaznaczył ambasador.

Podczas sobotniej mszy młodzież ze szkoły im. św. Benedykta rozwinęła transparent informujący o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.