Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Nadwaga wpływa na wyższe ryzyko zachorowań na reumatoidalne zapalenie stawów u kobiet

  • Autor: PAP
  • Data: 24-06-2017, 11:44
Nadwaga lub otyłość u kobiet, oceniane na podstawie trzech różnych wskaźników, wpływają na podwyższenie ryzyka zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – wykazało duńskie badanie. Podobnej zależności nie potwierdzono u mężczyzn.
Nadwaga wpływa na wyższe ryzyko zachorowań na reumatoidalne zapalenie stawów u kobiet
fot. pixabay.com

Badanie było prezentowane przez duńskich naukowców podczas dorocznego kongresu Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR), który odbywał się w dniach 14-17 czerwca 2017 r. w Madrycie.

Ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest uwarunkowane czynnikami genetycznymi, ale na to czy choroba wystąpi istotny wpływ mają również czynniki środowiskowe oraz związane ze stylem życia, np. palenie papierosów. Dotychczasowe badania na temat związku między nadmierną masą ciała a ryzykiem RZS przynosiły sprzeczne wyniki. Mogło się to wiązać z tym, że nadwagę i otyłość oceniano na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI). Ostatnio naukowcy coraz częściej podkreślają jednak, że to nie wystarczy, gdyż BMI nie mówi zbyt wiele na temat procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie czy jej rozmieszczenia.

Najnowsze badanie przeprowadzono w grupie ponad 54 tys. osób, które wyjściowo były w wieku 50-64 lata. Na wstępie zebrano dane na temat składu ich ciała, w tym ilości tkanki tłuszczowej, a także na temat stylu życia. W ciągu 21 lat, gdy śledzono stan zdrowia badanych osób, 283 kobiety i 110 mężczyzn zachorowało na RZS.

W analizie uwzględniono czynniki mogące mieć wpływ na rezultaty badania takie jak: wiek, palenie papierosów, ogólna konsumpcja wyrobów tytoniowych (w gramach na dobę), okres palenia, status społeczno-ekonomiczny, aktywność fizyczna oraz ilość kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie (badania wskazują, że ich odpowiednia zawartość w diecie może chronić przed rozwojem RZS).

Okazało się, że u kobiet ryzyko zachorowania na RZS rosło proporcjonalnie do wskaźnika masy ciała. W przypadku pań z nadwagą (BMI pomiędzy 25 a 29,99) było ono wyższe o 48 proc., a w przypadku kobiet otyłych (BMI równe 30 lub więcej) wyższe o 54 proc. w porównaniu z kobietami o prawidłowej masie ciała. Otyłość brzuszna (stwierdzana, gdy obwód w pasie był większy niż 88 cm) zwiększała prawdopodobieństwo rozwoju RZS o 24 proc. Wzrost zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie miał związek z proporcjonalnym wzrostem ryzyka RZS.

"Nasze wyniki potwierdzają istnienie związku między ryzykiem zachorowania na RZS a trzema różnymi kryteriami oceny występowania nadwagi lub otyłości u kobiet. Uważamy, że RZS powinno być wciągnięte na listę wszystkich schorzeń powiązanych z otyłością" - komentuje główna autorka pracy dr Asta Linauskas ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus w Danii. Zwłaszcza kobiety obciążone rodzinnym (czyli genetycznym) ryzykiem RZS powinny unikać nadmiernego przybierania na wadze, dodaje badaczka. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!