Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Od 11 marca Banki Żywności organizują zbiórkę żywności

  • Autor: PAP
  • Data: 10-03-2016, 08:50
280 miejscowości w Polsce, 25 tys. wolontariuszy w 2 tys. sklepów - od piątku do niedzieli odbywać się będzie wielkanocna zbiórka żywności organizowana przez Banki Żywności. Aby pomóc potrzebującym, wystarczy kupić kilka dodatkowych produktów i przekazać je wolontariuszom. Zbiórka potrwa od piątku 11 marca do niedzieli 13 marca.

Organizatorzy zbiórki podkreślają, że jej celem - jak co roku - jest zapewnienie "spokojnej i godnej Wielkanocy najbardziej potrzebującym". Żywność trafi najpierw do magazynów Banków Żywności, gdzie zostanie posortowana, zważona i policzona, a następnie przekazana lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym.

Z pomocy żywnościowej na święta skorzystają również rodziny wielodzietne, osoby chore, samotnie wychowujące dzieci, bezdomne oraz żyjące w ubóstwie.

"Wydając na zakupy kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, nawet nie zauważy się różnicy, kupując jeden czy dwa dodatkowe produkty. Ale dla tych, którzy nie mają prawie nic, będzie to ogromna pomoc. Szczególnie zachęcamy do przekazywania mąki, oleju, przetworów mięsnych, warzywnych i owocowych, słodyczy oraz innych produktów z długą datą przydatności do spożycia" - mówi prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.

Zbiórka odbędzie się w 280 miejscowościach w całej Polsce. Weźmie w niej udział 25 tys. wolontariuszy, którzy będą odbierać produkty od darczyńców przy kasach 2 tys. sklepów.

Jak poinformowali organizatorzy zbiórki, w ubiegłorocznej akcji wzięło udział 31 tys. wolontariuszy, którzy w 2,5 tys. sklepów zebrali 370 tys. ton żywności. Ilość ta zajmuje 350 tirów. Zebrane produkty trafiły do ponad 123 tys. osób, które dzięki nim mogły spokojnie i godnie spędzić Święta Wielkanocne.

"W Polsce 2,8 mln osób, czyli aż 7,4 proc. Polaków, żyje w skrajnym ubóstwie. Nie oznacza to naturalnie, że każdy z nich jest niedożywiony, niewątpliwie jednak, żywność jest dużym obciążeniem ich skromnych budżetów domowych i niestety często na niej oszczędzają. Szczególnie bolesne jest, gdy taka bieda dotyka dzieci. Jednocześnie w Polsce marnujemy co roku 9 mln ton jedzenia. Ta ilość mogłaby wystarczyć do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego osobom najbardziej potrzebujących w Polsce" - podkreśla Borowski.

Pomóc można również, dzieląc się jajkami. W Warszawie w Niedzielę Palmową Bank Żywności będzie zachęcał mieszkańców do ich przekazania wolontariuszom w wybranych 10 kościołach.

Lista sklepów gdzie można przekazać żywność w ramach wielkanocnej zbiórki żywności: http://bankizywnosci.pl/pl/aktualnosci/sklepy-biorace-udzial-w-wielkanocnej-zbiorce-zywnosci.html.

Więcej informacji o akcji: www.bzsos.pl. 

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!