Jak podkreślił rzecznik ZTM Bartosz Trzebiatowski, promocja właściwych zachowań w środkach komunikacji miejskiej ma służyć poprawie warunków podróżowania. Informacje o zasadach kulturalnego podróżowania przekazywane są m.in. poprzez komunikaty głosowe emitowane w tramwajach i autobusach.

"Tym razem chcemy zwrócić szczególną uwagę na właściwe przewożenie bagażu - zwłaszcza plecaków. Zdejmijmy je przed wejściem do autobusu lub tramwaju. Z bagażem na plecach nie tylko utrudniamy innym życie i zajmujemy więcej przestrzeni w pojeździe, ale także narażamy się na kradzież, mając bardzo ograniczony dostęp do własnego plecaka" - podkreślił Trzebiatowski.

ZTM chce też uświadamiać pasażerom poznańskich autobusów i tramwajów, dlaczego nie należy zajmować miejsc tuż przy drzwiach pojazdu. Jak wskazał rzecznik, sytuacje, w których nie można się wcisnąć do tramwaju, w którym wciąż pozostaje dużo wolnego miejsca, nie są rzadkością.

"Jeśli masz możliwość, po wejściu do pojazdu przesuń się do jego wnętrza. Stojąc przy drzwiach, blokujesz innym możliwość wyjścia z tramwaju lub autobusu oraz wejścia do nich. Zwykle w pojeździe jest dość miejsca, żeby się przesunąć" - informują organizatorzy kampanii.

Trzebiatowski wskazał też, że stojąc tuż przy drzwiach, w tzw. "żółtej strefie" pojazdu, można się przyczynić do ponownego ich otwierania. Opóźnia to odjazd autobusu lub tramwaju z przystanku.

W ub. roku ZTM przypominał m.in. o ustępowaniu w pojazdach komunikacji publicznej miejsca osobom potrzebującym, o zasadach bezpiecznego przewożenia rowerów oraz o nieuprzykrzaniu podróży innym pasażerom głośną muzyką.