PO składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o TK
- Autor: PAP
- Data: 29-12-2015, 12:05
Wniosek ws. nowelizacji ustawy o TK jeszcze we wtorek ma trafić do Trybunału. "Wnosimy o to, by uznać, że cała nowa nowelizacja jest niezgodna z konstytucją" - powiedział poseł PO, b. minister sprawiedliwości Borys Budka na wtorkowym briefingu prasowym.
Budka uzasadniał zwrócenie się do TK w sprawie nowelizacji m.in. tym, że "tryb pracy ustawodawczej przewidziany konstytucją i Regulaminem Sejmu został wielokrotnie przez PiS naruszony". W jego ocenie "samo to pozwala na wyrzucenie tej ustawy na śmietnik historii".
Według Budki nowelizacja jest niezgodna choćby z art. 2 konstytucji, który mówi, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". W jego ocenie na jego podstawie Trybunał może orzec niekonstytucyjność nowelizacji ustawy.
Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu; w poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie. Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.
B. minister sprawiedliwości podkreślił, że Trybunał może nie zastosować przepisów nowelizacji. Jak mówił, Trybunał podlega przede wszystkim konstytucji, a ustawa organizuje jedynie jego pracę i nie może przekreślać funkcji, którą Trybunał ma sprawować - kontroli konstytucyjności ustaw.
"Tam, gdzie ustawa jest ewidentnie sprzeczna z konstytucją, tam sędziowie Trybunału, jako jedyni sędziowie w Polsce, nie tylko mają prawo, ale obowiązek jej niezastosowania" - powiedział Budka. Jak dodał, "inaczej doszlibyśmy do absurdu, że większość parlamentarna mogłaby przyjąć ustawę, w której zapisano by, że najbliższe posiedzenie TK odbędzie się za 10 lat". "Czy taka ustawa wiązałaby Trybunał Konstytucyjny?" - pytał.
Dodał, że "nie można metodą faktów dokonanych niszczyć dorobku 26 lat niepodległej, demokratycznej Polski". "Tylko dlatego, że +widzimisię+ jednego człowieka, jego awersja do demokratycznych mechanizmów jest tak duża, że nie toleruje żadnego głosu sprzeciwu" - powiedział Budka.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
27 lipca wyrok TK ws. zakazu handlu w niedziele
-
Ustawa o podatku cukrowym trafi do Trybunału Konstytucyjnego?
-
Kidawa-Błońska: W Polsce praca musi się opłacać; podwyższymy płace
-
PO: Będziemy nagradzać wzrost firm niższą stawką CIT
-
Senator PO: Dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia można zdobyć z akcyzy na używki i alkohol
-
Schetyna: Wzrost pensji Polaków będzie naszym oczkiem w głowie
-
Posłanka PO-KO: Emeryci muszą kupować najtańszą żywność, co pogarsza ich stan zdrowia
-
Gróbarczyk ws. wniosku o wotum nieufności: Taka hucpa jest bardzo zła
-
Klub PO-KO oczekuje odwołania ministra rolnictwa
-
Posłowie PO apelują o wstrzymanie polowań na dziki
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (0)