Stolica przygotowuje się też do uroczystości pogrzebowych w intencji ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Po północy zakończyła się odprawa techniczna, w trakcie której rozważano różne scenariusze przebiegu tych uroczystości; koordynacją pracy stołecznych służb zajmie się specjalny zespół.

Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy od listopada 2002 r. do października 2005 r., gdy wygrał wybory na prezydenta kraju i zrzekł się prezydentury stolicy.

Wniosek dotyczący nadania L. Kaczyńskiemu honorowego obywatelstwa przygotowali radni wszystkich klubów. We wniosku napisano m.in., że Lech Kaczyński "jako wzorowy mąż stanu i prawdziwy patriota do końca pozostał wierny swoim ideałom dbałości o ujawnienie prawdziwej historii Narodu Polskiego". Podkreślono też, że był pierwszym prezydentem stolicy wybranym w bezpośrednich wyborach.

Stolica trwają już przygotowania do uroczystości pogrzebowych w intencji ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem. Jak powiedział PAP Marcin Ochmański z wydziału prasowego stołecznego Ratusza, po północy zakończyła się odprawa techniczna, w trakcie której rozważane były różne scenariusze przebiegu tych uroczystości. Szczegóły mają być znane, gdy zapadną ostateczne ustalenia w tej sprawie między kancelariami prezydenta i premiera.

Ochmański podkreślił, że wszystkie stołeczne służby zostały postawione w stan gotowości już w sobotę rano, zaraz po tym, jak do Warszawy dotarła informacja o wypadku pod Smoleńskiem.

W przygotowania zaangażowane są m.in. straż miejska, stołeczna policja, Zarząd Transportu Miejskiego, Zarząd Oczyszczania Miasta, biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego i Centrum Komunikacji Społecznej. Działania koordynuje Gabinet Prezydenta Warszawy.(