Według prezesa NDŻ, który był gościem radiowej Jedynki, rola rodziny została dostrzeżona, a rodzina "staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego".

Nawiązując do hasła Narodowego Kongresu Rodziny, Sapa podkreślił, że "rodzina jest energią dla Polski", ale "jest też przyszłością".

W ocenie prezesa Fundacji Narodowego Dnia Życia państwo powinno dbać o rodziny tak, by miały one poczucie autonomiczności, docenienia i by mogły "korzystać z owoców swej pracy". Sapa podkreślił, że "rodzina ubogaca życie społeczne, kształtuje swoich członków, a oni później kształtują społeczeństwo".

Narodowy Kongres Rodziny odbędzie się w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie z okazji Narodowego Dnia Życia. Ponad stu ekspertów - przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej, organizacji pozarządowych, świata nauki i mediów - rozmawiać będzie o "roli rodziny, problemach, wyzwaniach oraz szansach, jakie spotykają jej członków".

Podczas zaplanowanego na osiem godzin wydarzenia - z udziałem m.in. minister rodziny Elżbiety Rafalskiej - mowa będzie o polityce prorodzinnej, programie "Za życiem" czy obronie terytorialnej jako odpowiedzi na kryzys męskości. Hasło tegorocznego spotkania to: "Rodzina energią dla Polski". Kongres jest częścią obchodów Narodowego Dnia Życia - święta, które decyzją Sejmu z 2004 r. obchodzone jest 24 marca.