W niedzielę 26 marca pośpimy o godzinę krócej; zmiana czasu na letni
- Autor: kurier.pap.pl
- Data: 23-03-2017, 10:45
Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.
Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na zużycie energii czy zdrowie i samopoczucie człowieka jest wiele. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.
Z ekspertyz specjalistów University of Alabama w Birmingham (USA) wynika, że przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu może o 10 proc. zwiększać ryzyko zawału serca. Zdaniem naukowców zmiana czasu powoduje zakłócenie naszego wewnętrznego zegara biologicznego, co wiosną nasz organizm mocniej odczuwa.
Natomiast naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Turku wykazali, że przestawienie zegara o godzinę do przodu i zakłócenie rytmu dobowego zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu, jednak tylko tymczasowo. Analiza wykazała, że ogólna częstość występowania udaru niedokrwiennego była o 8 proc. wyższa w ciągu pierwszych dwóch dni po zmianie czasu na letni.
Wprowadzenie czasu letniego jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Kiedy zmiana czasu na zimowy? MRiT pracuje nad przepisami
-
Powrót do czasu letniego
-
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
-
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu letniego
-
Skąd przy zmianie czasu wziąć brakującą godzinę na wykresówce
-
Większość Polaków chce wprowadzenia czasu letniego
-
Zmiana czasu nie zniknie za szybko
-
Odejście od zmiany czasu w UE tematem spotkania w Brukseli
-
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
-
Większość Europejczyków za zniesieniem zmiany czasu
komentarze (0)