Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej mówiła o nich w Warszawie, na konferencji prasowej w poniedziałek - w przeddzień inauguracji roku szkolnego 2014/2015.

"Mamy bardzo dużo zmian, które wprowadzamy od szkół od jutra. Do najważniejszych zaliczyłabym drugi rok zmiany podręcznikowej. Tym, którzy zapomnieli lub o tym nie widzą, przypominam: darmowe podręczniki z punktu widzenia rodzica będą mieli uczniowie klasy I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum. W dodatku są jeszcze pieniądze dedykowane na różne materiały dodatkowe" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Uczniowie, którzy w tym roku rozpoczną naukę w I klasach szkół podstawowych będą drugim rocznikiem dzieci uczących się z przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej darmowego podręcznika "Nasz elementarz". Podręcznik ten z założenia ma być wieloletni. Książki te są własnością szkoły udostępnianą uczniom, mają posłużyć co najmniej trzem rocznikom. "Nasz elementarz" w ubiegłym roku wybrało ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 proc. szkół publicznych.

Wybór przez szkoły podręcznika do I klasy "Nasz elementarz" oznaczał automatycznie wybór rządowego podręcznika w II klasie. I tak uczniowie, którzy będą w nowym roku szkolnym w II klasach będą się uczyć z przygotowanego na zlecenie MEN podręcznika pt. "Nasza szkoła".

Na każdego ucznia pierwszej i drugiej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego (ma wynieść 25 zł na ucznia) oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych (50 zł).

Obok dwóch najmłodszych roczników uczniów szkół podstawowych prawo do korzystania z bezpłatnych podręczników od września będą mieli uczniowie klas IV szkół podstawowych i I klas gimnazjów. Tam nauczyciele mogli wybrać podręczniki i ćwiczenia z całej oferty przygotowanej przez wydawców. Na ich zakup samorządy mają środki z dotacji z budżetu państwa.

Dotacja dla uczniów klas IV na komplet podręczników wynosi 140 zł, a na materiały ćwiczeniowe - 25 zł. Dotacja dla gimnazjalistów wynosi 250 zł na zakup kompletu podręczników i 25 zł na materiały ćwiczeniowe.

W kolejnych latach prawo do uczenia się z bezpłatnych podręczników otrzymają kolejne roczniki uczniów. Docelowo w 2017 r. z bezpłatnych książek korzystać będą mogli wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.