"Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć w poniedziałek, 18 grudnia warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)" - poinformowało w poniedziałek w komunikacie miasto.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie stężenie pyłu PM 2,5 zostało przekroczone i osiągnęło wskaźnik "zły" i "bardzo zły", notując na stacji przy ulicy Marszałkowskiej nawet 125,94 ug/m3.

Jak poinformował PAP rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, w związku z przekroczeniem norm wysłano powiadomienia do wszystkich szkół, przedszkoli, żłobków tak, aby nauczyciele, planując aktywności dzieci, uwzględniali stan powietrza i rezygnowali z aktywności na dworze.

Dodał, że miasto przesłało informację również do posiadaczy miejskiej aplikacji 19115. Ratusz zaleca unikanie długotrwałego przebywania i podejmowania aktywności fizycznej na dworze oraz unikanie wietrzenia pomieszczeń. Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

Miasto apeluje też o korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej, korzystanie z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób na trasach często uczęszczanych (np. do szkoły, pracy) i zaprzestanie palenia w kominkach.

"Gdyby te bardzo złe wyniki jakości powietrza, czy przekroczenia normy, utrzymywały się, to w ramach naszej procedury związanej z zanieczyszczeniem powietrza mamy możliwość podejmowania dalszych kroków wychodzących poza informowanie mieszkańców" - powiedział Milczarczyk. Wskazał, że wśród tych działań jest umożliwienie mieszkańcom stolicy darmowych przejazdów komunikacją miejską.

Informacje na temat aktualnej jakości powietrza dostępne są na stronie: http://sojp.wios.warszawa.pl