Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Polskie firmy spożywcze mogą liczyć na świąteczny boom w Europie

Mimo kryzysu sklepy liczą zyski. W USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Polsce mimo pesymistycznych prognoz wydatki będą wyższe niż ubiegłoroczne - informuje Rzeczpospolita.

Choć jeszcze w listopadzie firmy badawcze prześcigały się w pesymistycznych prognozach dotyczących obrotów handlowców w sezonie świątecznym, to z ostatnich danych widać dużą zmianę nastrojów.

Ale w wielu krajach nastroje są znacznie gorsze. Według badań Pentoru dla Deloitte na pierwszym miejscu pod względem spadków wydatków na gwiazdkowe prezenty są Włochy, gdzie świąteczne budżety mogą być okrojone o 7,9 proc., niewiele lepiej jest w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Portugalii.

Mimo mniejszego świątecznego boomu w Europie Zachodniej na brak zamówień nie narzekają producenci żywności i napojów. - Eksport na nasze kluczowe rynki, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Francji i Hiszpanii, jest stabilny - mówi Maciej Meyer, rzecznik prasowy grupy Sobieski, wicelidera polskiego rynku wódki. Z wyników zadowolony jest także Bakalland, największy krajowy producent bakalii. - Nie obserwujemy wyhamowania popytu na naszych eksportowych rynkach. Wszystko wskazuje na to, że w roku obrotowym 2008/2009 uda nam się zwiększyć sprzedaż za granicę - tak jak założyliśmy - o ok. 10 proc. - mówi Marian Owerko, prezes Bakallandu.

W Polsce też nie widać pesymistycznych nastrojów, w sklepach jak co roku tłok. Według badań GfK Polonia tegoroczne wydatki świąteczne będą wyższe o ok. 10 proc. od ubiegłorocznych i przekroczą 23 mld zł.

W naszym regionie branża handlowa najmniej odczuje negatywne skutki kryzysu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS AISA na zlecenie GE Money Banku - Polacy, Czesi, Łotysze, Rumuni, Rosjanie i Węgrzy wydadzą w tym roku na święta ponad 43 mld euro, co oznacza wzrost wydatków o 13,5 proc. w porównaniu z ub. r. Na zakup prezentów, choinek i artykułów spożywczych najwięcej wydadzą Czesi - przeciętnie 469 euro, a najmniej Łotysze - 166 euro.© Portal Spożywczy 2021-06-18 14:09:19