Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

W zakopiańskich sklepach zapłacimy funtami... zakopiańskimi

Górale spod polskich Tatr tak pozazdrościli Słowakom, którzy zamieniają korony na euro, że na dwa tygodnie wprowadzili w Zakopanem własną walutę - funty. Już teraz w 50 wybranych sklepach można płacić nie tylko złotówkami, ale i zakopiańskimi funtami - informuje dziennik Polska.

Nowa waluta to dwukolorowe, metalowe żetony. Na awersie widnieją wizerunki Józefa Piłsudskiego i Stefana Żeromskiego z okazji 90-lecia Rzeczypospolitej Zakopiańskiej, a na rewersie krzyż na Giewoncie i szałas pasterski. Na zakopiański rynek trafiło ich zaledwie 10 tys. sztuk. Funtami można płacić jedynie do 4 stycznia. Potem będą już miały jedynie wartość pamiątkową i kolekcjonerską.

Akcję zorganizowała Mennica Łebska. - Funt zakopiański to lokalna waluta, która przede wszystkim ma być atrakcją turystyczną - tłumaczy Marcin Żyła, organizator całej akcji. Zapewnia, że bicie tzw. "pieniądza lokalnego" nie narusza w żaden sposób norm prawnych gwarantujących Narodowemu Bankowi Polskiemu wyłączne prawo do emisji pieniądza na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednak burmistrz Zakopanego pomysł od razu podchwycił. - Latem znów pojawi się góralska waluta - zapowiada Janusz Majcher. I będzie można nimi nawet zapłacić podatki w miejskiej kasie. - Zrobimy tak, aby były honorowane w całym mieście - obiecuje.© Portal Spożywczy 2021-06-21 00:50:24