Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wolność od VAT się odwleka, ale nie ucieka

Ministerstwo Finansów zapewnia, że w styczniu wyśle do Komisji Europejskiej wniosek o podniesienie progu VAT do 30 tys. euro. Jak podaje "Puls Biznesu", od kilku miesięcy Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniem uwalniającym kilkaset tysięcy przedsiębiorców z podatku VAT.

- Jeszcze nie zakończyły się uzgodnienia międzyresortowe tego projektu. Spodziewamy się jednak, że wkrótce trafi on do Rady Ministrów i w styczniu 2009 r. zostanie przesłany do Komisji Europejskiej - informuje "PB" Szymon Milczanowski, dyrektor biura prasowego MF.

Dzięki podniesieniu progu wpadania w VAT z obecnych 50 tys. zł do 30 tys. euro z opodatkowania mogłoby się uwolnić nawet 700 tys. firm. Rozwiązanie to zostało zaproponowane jako rekompensata za wycofanie się Platformy Obywatelskiej z ryczałtu watowskiego dla najmniejszych przedsiębiorców.

- Obecnie mnóstwo firm ucieka w szarą strefę, aby nie płacić VAT. Znacznie wyższy próg wchodzenia w ten podatek będzie korzystny dla wielu firm, a budżet państwa na tym nie straci - mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Zbigniew Chlebowski, szef klubu PO, podkreśla, że mamy jeden z najniższych progów w UE.

- Liczę, że Rada UE wyda pozytywna dla Polski decyzję. Niedawno zgodziła się na podniesienie progu do 30 tys. euro we Włoszech - mówi Zbigniew Chlebowski.

W Czechach, Słowacji i na Węgrzech próg VAT wynosi 35 tys. euro, na Litwie 29 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii aż 90 tys. euro - czytamy w "Pulsie Biznesu".© Portal Spożywczy 2021-06-13 18:56:28