666 Drukuj
Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Widan: Wojna cenowa doprowadziła do pogorszenia jakości pieczywa

Pieczywo mrożone nie jest gorsze od pieczywa z tzw. piekarni tradycyjnej, rzemieślniczej, którego jakość pogorszyła się w ostatnich latach. Piekarze sami, przez wojnę cenową między sobą doprowadzili do spadku jakości pieczywa - ocenia Daniel Malczyński, dyrektor sprzedaży w firmie Widan, która jest dystrybutorem żywności mrożonej.


Autor: portalspozywczy.pl, PB
Data: 05-08-2014, 12:50
Daniel Malczyński, dyrektor sprzedaży w firmie Widan. Fot. Widan

- Kiedyś lokalne piekarnie robiły dobre pieczywo, ale z czasem konkurencja między nimi wymogła spadek cen. A żeby obniżyć cenę, szuka się zamienników, np. tańszej mąki itp. Trzeba pamiętać, że pieczywo potrzebuje czasu, ciasto musi leżeć odpowiednio długo. Są w Polsce piekarnie które robią bardzo dobrej jakości pieczywo, ale mamy też tradycyjne piekarnie, gdzie chleb jest dużo gorszej jakości, bo jest robiony szybko. Dzięki temu jest tańszy - mówi Daniel Malczyński w rozmowie z serwisem portalzpozywczy.pl.

Jak zauważa, sprzedaż pieczywa w Polsce spada, bo spada spożycie. Jednak, warto zastanowić się, dlaczego tak jest. - W Niemczech sprzedaż pieczywa jest na poziomie około 80 kg rocznie na osobę i jest to stabilny poziom od lat. Niemiecki rynek jest największym konsumentem pieczywa w Europie. Z kolei Brytyjczycy jedzą około 50 kg pieczywa rocznie - wymienia Daniel Malczyński.

Przypomnijmy, iż Instytut Polskie Pieczywo prognozuje, że w 2014 roku spożycie pieczywa w gospodarstwach domowych może spaść do 49,5 kg na osobę, podczas gdy w 2013 roku wynosiło ono prawdopodobnie 50,5 kg. Jeszcze w 1990 r. przekraczało 104 kg.

© Portal Spożywczy 2020-03-30 07:07:12