Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Widan: Piekarze sami popsuli opinię pieczywa mrożonego

W Polsce pieczywo mrożone nie cieszy się dobrą opinią, czego powodem jest między innymi to, że kiedyś piekarze sami źle się wypowiadali na temat mrożonego pieczywa. Teraz zmieniają front i chcą je produkować - zauważa Daniel Malczyński, dyrektor sprzedaży w firmie Widan, która jest dystrybutorem żywności mrożonej.


Autor: portalspozywczy.pl, PB
Data: 06-08-2014, 12:56
Fot. Widan

Jego zdaniem, w Polsce istnieje przeświadczenie, że pieczywo mrożone jest gorszej jakości. - To wynika między innymi z tego, że pierwsze firmy, które zajęły się pieczywem odpiekanym z mrożonego oferowały produkty niskiej jakości i w ten sposób negatywnie nastawiły klientów do tego rodzaju pieczywa. Z czasem jakość się podniosła - twierdzi Daniel Malczyński.

Jednak nadal, porównując jakość pieczywa mrożonego na Zachodzie i w Polce, można powiedzieć, że tamto pieczywo jest dużo lepszej jakości. - W Polsce są może dwie piekarnie, które robią pieczywo mrożone tak wysokiej jakości jak na Zachodzie, a one z kolei połowę swojej produkcji kierują na eksport - ocenia manager firmy Widan, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Podkreśla, że Widan importuje pieczywo, dlatego w ofercie firmy pieczywo mrożone jest bardzo wysokiej jakości, często wyższej, niż z piekarni tradycyjnych. - Nasze pieczywo to produkty bez polepszaczy, jest tam tylko kwas askorbinowy, czyli witamina C, która ulatnia się w czasie odpieku. W efekcie, otrzymujemy tej samej jakości produkt, jak z tradycyjnej piekarni - dodaje.

Podkreśla, że do zamrożenia nadaje się każde pieczywo, a wszystko zależy od technologii, jaką posiada dana piekarnia. Jego zdaniem, można zamrażać także bardzo dobrej jakości chleby, które są robione na zakwasie.

Przeczytaj także:

Widan: Wojna cenowa doprowadziła do pogorszenia jakości pieczywa

© Portal Spożywczy 2020-07-11 00:04:03