Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Mondelez International notuje nieznaczny spadek przychodów

Grupa Mondelez International, do którego należy Mondelez Polska, opublikował wyniki za drugi kwartał 2014 roku. Koncern osiągnął 622 mln USD zysku, co oznacza wzrost rok do roku o 3,5 proc. Przychody spadły o 1,8 proc., do 8,4 mld USD.


Autor: portalspozywczy.pl, PB
Data: 07-08-2014, 13:50
Fot. Mondelez Polska

Natomiast przychody liczone bez akwizycji i dezinwestycji wzrosły o 1,2 proc. rok do roku. Zysk operacyjny wzrósł o 10,6 proc., do 957 mln USD.
- Realizujemy nasze strategiczne cele, w tym redukcję kosztów. Chcemy wzmocnić dział przekąsek, będący naszym core biznesem, uprościć operacje i zwiększyć marże - mówi Irene Rosenfeld, prezes Mondelēz International. - Osiągnęliśmy duży wzrost marży operacyjnej oraz wzrost zysku na akcję, pomimo tego, że otoczenie makroekonomiczne wciąż pozostaje wyzwaniem - dodaje.

Jak mówi, przychody koncernu odzwierciedlają trudne warunki panujące w globalnym handlu detalicznym, a także są efektem polityki cenowej.
Przychody „organiczne" (bez akwizycji i dezinwestycji) na rynkach wschodzących, do których należy rynek polski, wzrosły o 4,7 proc., natomiast przychody na rynkach rozwiniętych spadły o 1,2 proc. W regionie Europy Środkowej i Wschodniej, Środkowego Wschodu i Afryki przychody wzrosły o 6,3 proc. Z kolei rynki Europy zanotowały 1,9 proc. spadku.

Po sześciu miesiącach zakończonych w czerwcu tego roku grupa Mondelēz International osiągnęła 17,1 mld USD przychodów, co oznacza spadek o 1,5 proc. Przychody nie uwzględniające akwizycji wzrosły natomiast o 2 proc. Zysk operacyjny wzrósł o 5,9 proc., do 1,8 mld USD, a zysk przypadający akcjonariuszom był niższy o 31 proc. i wyniósł 785 mln USD.

Mondelēz International nieznacznie obniżył prognozę wzrostu przychodów (liczonych „organicznie") na 2014 rok. Obecnie zakłada wzrost o 2-2,5 proc., podczas gdy wcześniej spodziewał się około 3 proc. wzrostu.

© Portal Spożywczy 2021-01-19 15:55:59