Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Przedstawiciel Bakomy: Kwoty mlecznej w ogóle nie powinno być

- Kwoty mleczne nic nie wnoszą. Nie jest prawdą, że stabilizują cenę mleka w skupie. Potwierdza to sytuacja z ubiegłego roku, gdy mimo obowiązywania systemu kwotowego, ceny gwałtownie spadły - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Stanisław Mączewski, dyrektor skupu mleka firmy Bakoma S.A.

- Jestem zwolennikiem wolnego rynku. To popyt i podaż powinny decydować o cenach, a nie administracja. Kwoty miały sens gdy je wprowadzano, ale obecnie to anachronizm. Utrzymywanie systemu kwotowego w krótkiej perspektywie prowadzi do podnoszenia ceny mleka, czego skutkiem jest zmniejszenie jego spożycia. W konsekwencji prowadzi to do nadmiaru mleka na rynku i spadku ceny w skupie - uważa Stanisław Mączewski.

- Przy systemie kwotowania polskie i w ogóle unijne mleczarstwo nie jest konkurencyjne na światowych rynkach. Tracą na tym rolnicy, przetwórcy i konsumenci - dodaje Mączewski.

Komisja Europejska zapowiedziała, że od 2015 roku nie będzie kwotowania mleka. W latach 2009-2013 o 1 proc. rocznie będzie wzrastał limit produkcji mleka, czyli w tych latach produkcja mleka w Polsce wzrośnie o 500 tys. ton.© Portal Spożywczy 2021-06-23 23:43:54