Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Podwyższone prognozy unijnych zbiorów pszenicy

W ostatnich miesiącach bardzo znacząco zwiększano kolejne prognozy zbiorów pszenicy w UE w 2014 r. Wg najnowszego raportu ‘’Stratégie grains’’ mają one wynieść 144 mln t i będą o 6 proc. większe niż przed rokiem. Szczególnie duży wzrost oczekiwany jest w Europie Północno-Zachodniej, a zbiory w Polsce po raz pierwszy w historii przekroczą próg 10 mln t - informują analitycy BGŻ.


Autor: BGŻ
Data: 26-08-2014, 20:33

W sierpniowym raporcie ‘'Stratégie grains'' analitycy firmy Tallage po raz kolejny zaprezentowali znacznie wyższą prognozę unijnych zbiorów pszenicy. W 28 krajach UE zebrane ma zostać łącznie 144,1 mln t ziarna, czyli o 6,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku, kiedy zbiory wyniosły 135,5 mln t.

Prognozy tegorocznych zbiorów w UE zwiększane są sukcesywnie od maja br. Najbardziej jednak w sierpniu, bo aż o 3,6 mln t. Warto zauważyć, że w kwietniowym raporcie mówiono o wzroście tegorocznej produkcji o 1,4 proc. wobec ubiegłorocznej do 137,2 mln t. To aż o 6,9 mln t mniej niż oczekuje się w najnowszym raporcie. Pogoda znów okazała się korzystna dla plonów pszenicy. Tak jak zazwyczaj, wraz z pojawiającymi się coraz wyższymi prognozami, ceny coraz bardziej się obniżały.

W stosunku do ubiegłego roku największy przyrost produkcji spodziewany jest w krajach Europy Północno-Zachodniej. Zdecydowanie na czoło w tym zestawieniu wysuwa się Wielka Brytania, która po dwóch latach kiepskich zbiorów, notuje w br. duże odbicie. Według najnowszych prognoz, w kraju tym zebrane zostanie 16,3 mln t pszenicy, czyli aż o 4,4 mln t więcej niż w 2013 r. Duży, bo wynoszący blisko 1,4 mln t, przyrost produkcji zanotować mają w tym roku również Niemcy osiągając zbiory na poziomie 26,4 mln t. Wzrost wielkości zbiorów o 0,6 do 1,0 mln t prognozowany jest również w przypadku Szwecji, Danii, Polski i Francji.

W stosunku do naszego kraju prognoza Tallage potwierdza wcześniejsze informacje o rekordowych zbiorach, które mogą wynieść 10,3 mln t i po raz pierwszy w historii przekroczyć próg 10 mln t. W Czechach, na Słowacji i na Węgrzech produkcja ma wynieść łącznie 11,4 mln t i być o 0,2 mln t większa niż przed rokiem.

Jak donoszą media z różnych krajów UE problemem jest jednak często niewystarczająca jakość zbieranego w bieżącym roku ziarna. Takie informacje płyną m.in. od dwóch największych unijnych producentów, czyli Francji i Niemiec. O niskiej jakości mówi się również w Polsce i u naszych południowych sąsiadów. Tallage szacuje, że w całej UE produkcja pszenicy konsumpcyjnej w bieżącym sezonie wyniesie 85,5 mln t i będzie nawet o 11 mln t mniejsza niż w sezonie 2013/14. Oznacza to, że pomimo wysokich zbiorów pszenicy ogółem, cena ziarna stosowanego w przemyśle młynarskim wcale nie musi mocno spadać.

© Portal Spożywczy 2020-11-23 23:00:41