Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Opóźnia się wejście reformy inspekcji weterynaryjnej

Przedłużają się przygotowania do wprowadzenia reformy inspekcji weterynaryjnej. Projekt zmian utknął w sejmie i nie wiadomo kiedy ujrzy światło dzienne - zauważa Agrobiznes.

O potrzebie zmian w zasadach działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności zaczęto ponownie mówić na początku 2008 roku, gdy udało się wygasić ostatnie ogniska ptasiej grypy. W ministerstwie rolnictwa powstały dwa zespoły, które miały przygotować zmiany. Projekt jest już gotowy, ale kiedy zakończą się prace tego nie wie nikt.

- Prace trwają. Natomiast jeśli chodzi o konkrety to na dzisiaj trudno cokolwiek powiedzieć, dlatego, że nie wiemy w jakim kierunku pójdą prace - mówi Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa.

Rządowy projekt zakłada podporządkowanie wojewódzkich i powiatowych lekarzy Głównemu Inspektoratowi Weterynarii. Zmiany popierają sami lekarze choć ich zdaniem rząd powinien posunąć się o krok dalej i powołać Urząd Zdrowia Publicznego.

W pierwotnej wersji reforma miała wejść w życie z początkiem 2009 roku. Teraz wiadomo, że prace przeciągną się przynajmniej do połowy roku.© Portal Spożywczy 2021-06-22 13:09:42