Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rośnie bezrobocie w Unii Europejskiej

Stopa bezrobocia w UE wzrosła w listopadzie do 7,2 proc. z 7,1 proc. w październiku. W Polsce jest wciąż niższa od unijnej średniej W listopadzie najwyższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej miała Hiszpania, gdzie wyniosła ona 13,4 proc. - podał w czwartek Eurostat. Jeszcze we wrześniu bezrobocie sięgało tam „zaledwie" 12,1 proc - podaje Rzeczpospolita.

Według Eurostatu bezrobocie w listopadzie wynosiło w Polsce 6,5 proc. i w porównaniu z październikiem się nie zmieniło.

Tak niski wynik stawia Polskę w gronie krajów unijnych z najniższą stopą bezrobocia. Gorzej jest np. we Francji (7,9 proc.), w Niemczech (7,1 proc.), Irlandii (7,9 proc.), a z krajów naszego regionu na Słowacji (9,1 proc.) i Węgrzech (8,3 proc.).

17,5 mln osób w wieku produkcyjnym pozostawało w listopadzie bez pracy w Unii Europejskiej

Stopa bezrobocia w Polsce była także niższa niż średnia dla całej UE, która wyniosła 7,2 proc. Niższe bezrobocie było m.in. w Czechach (4,5 proc.) Holandii (2,7 proc.) i Austrii (3,8 proc.). Ekonomiści nie mają jednak wątpliwości, że w Polsce będzie przybywało osób bez pracy.

- Spowolnienie w Europie objawiło się wcześniej niż u nas. Jeszcze w trzecim kwartale wzrost gospodarczy w Polsce był silny - mówi Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP. Nawet jeżeli bezrobocie wzrośnie, to nie powinno ono być tak wysokie jak podczas okresu spowolnienia na początku dekady.

- W Polsce w ostatnich kwartałach szybko rosły płace. Wciąż można je obniżać, zamiast zmniejszać zatrudnienie - mówi ekonomista PKO BP.

Tym bardziej że jeszcze kilka kwartałów temu firmy miały problemy z pozyskaniem dobrych pracowników i dopóki przedsiębiorstwa nie zostaną przyparte do muru, mogą jedynie ograniczać wynagrodzenia.© Portal Spożywczy 2021-06-20 22:57:58