Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Wojciech Mojzesowicz: Resort rolnictwa nie interesuje się problemami finansowymi rolników i przetwórców

- Zakłady produkujące żywność nie mają obecnie pieniędzy na inwestycje. Gospodarstwa towarowe aby utrzymać konkurencyjność na rynku mocno inwestowały. Rolnicy i przetwórcy zaciągnęli kredyty, wzięli dotacje a teraz mają problemy ze spłatą. Niestety, resort rolnictwa nie jest tym zainteresowany - mówi serwisowi Portalspozywczy.pl Wojciech Mojzesowicz, były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obecnie poseł PiS.

Poseł PiS podkreśla, że oceniając działania Ministra Rolnictwa trzeba opierać się na faktach. - Jako były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdaję sobie sprawę, że wpływ ministra na rynek jest ograniczony. Niemniej, powtarzane ciągle sygnały z ministerstwa, jakoby za wszystko, co dzieje się w polskim sektorze żywnościowym odpowiedzialna była Unia Europejska, też nie są do końca prawdziwe - tłumaczy Mojzesowicz.

Zdaniem posła Minister Rolnictwa powinien prowadzić bardziej aktywną politykę. - Resort powinien dawać wsparcie. Tymczasem nikt nie zajmuje się sprawami rolników i przetwórców. W postawie ministra Sawickiego najbardziej niepokoi mnie wyjątkowa bierność. Minister nie obronił budżetu. Polityka Ministerstwa Rolnictwa jest z pewnością bardzo dobra dla ... Ministra Finansów - mówi poseł.

Mojzesowicza niepokoją również przeciągające się prace nad ustawą zmniejszającą akcyzę na bioester i bioetanol. - Biopaliwa, podobnie jak norweski gaz, są potrzebne dla bezpieczeństwa kraju. W Polsce od pięciu lat trwają perturbacje nad tematem, który w innych krajach UE został już dawno rozwiązany i dobrze funkcjonuje - wyjasnia były minister rolnictwa.

Kolejnym problemem są ubezpieczenia rolnicze. - Zmniejsza się środki na ubezpieczenia dla rolników o 400 mln zł. Synoptycy zapowiadają na ten rok suszę a większości rolników nie będzie stać na ubezpieczenie upraw. W tym kontekście, bierność Ministra Rolnictwa jest bardzo niepokojąca - uważa Mojzesowicz.

Posła martwi także odłożona na bok została kwestia promowania młodych rolników. - Nie kontynuuje się zapoczątkowanych przez nas programów wspierania szkół rolniczych. Mam nadzieję, że minister Sawicki zda sobie sprawę, jak ważna dla rozwoju rolnictwa jest edukacja - mówi przedstawiciel PiSu.© Portal Spożywczy 2021-06-18 14:43:10