Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Kaniowski czy bestwiński? Awantura o tradycyjnego karpia

Mieszkańcy Kaniowa od ponad 140 lat byli dumni ze swojego karpia. Teraz, gdy sąsiednia Bestwina nadała mu własną nazwę, czują się pokrzywdzeni - pisze Wyborcza.biz.


Autor: wyborcza.biz
Data: 24-12-2014, 11:11
Karp kaniowski czy bestwiński?

Niewiele osób wie, że karp królewski, czyli słynna odmiana tej ryby, nad którą wielu ludzi pochyla się z widelcem podczas wieczerzy wigilijnej, pochodzi z leżącego niedaleko Bielska-Białej Kaniowa. To tutaj w XIX wieku hodował swoje ryby Adolf Gasch. W 1880 roku zabrał je na wielką wystawę rolniczą do Berlina, gdzie zdobył złoty medal. Przywiezione przez niego karpie, zwane też galicyjskimi lub polskimi, zrobiły furorę w wielu krajach. Ludziom spodobało się to, że mają znacznie mniejsze głowy, za to dużo więcej smacznego mięsa.

Kaniów jest z tego dumny. Odsłonięto tu nawet tablicę poświęconą hodowcy, nad którą oczywiście widnieje płaskorzeźba karpia. Jest tu także organizowane Święto Karpia Polskiego. A teraz mieszkańcy czują się pokrzywdzeni, ponieważ "przechrzczono" rybę na "karpia bestwińskiego".

Pod nazwą "bestwiński karp królewski" rybę zarejestrowano bowiem na liście produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ministerialni urzędnicy zrobili to na wniosek Lokalnej Grupy Rybackiej "Bielska Kraina", do której należy gmina Bestwina. Kaniów jest jednym z sołectw w gminie.

© Portal Spożywczy 2020-12-02 22:48:02