Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Grycan otworzył lodziarnie w Lublinie i Warszawie

Grycan otworzył dwie nowe lodziarnie. Na początku marca działalności punkt w Centrum Handlowym Tarasy Zamkowe w Lublinie. Lokal firm powstał także w warszawskim Miasteczku Wilanów. Obecnie sieć lodziarni należących do Grycana liczy już 125 lokalizacji.


Autor: portalspozywczy.pl
Data: 24-03-2015, 14:00

Nowa warszawska lodziarnia mieści się przy Al. Rzeczypospolitej 18 w Miasteczku Wilanów. Jej menu obejmuje 36 smaków lodów serwowanych w pojedynczych porcjach oraz deserach lodowych, a także pełen asortyment lodów w pudełkach. Ponadto odnaleźć można desery lodowe ze świeżymi owocami, siekanymi orzechami, chrupiącą czekoladą, bitą śmietaną i smakowitymi polewami.

Oprócz lodów konsumenci znajdą domowe ciasta i torty, rurki z bitą śmietaną, świeżo wyciskane soki i koktajle owocowe oraz kawę.

Podobna oferta skierowana jest do klientów w Lublinie. Nowa lodziarnia Grycan - Lody od pokoleń mieści się na pierwszym piętrze Galerii Zamkowej - nowootwartej galerii handlowej w centrum miasta. Lokal oferuje gościom 9 stolików i 25 miejsc siedzących.

Lody marki Grycan-Lody od pokoleń produkowane są w podwarszawskim zakładzie w Majdanie.W portfolio znajduje się ponad 60 smaków lodów.

Marka Grycan - Lody od pokoleń jest obecna na polskim rynku od 2004 r. W ciągu istnienia firma Grycan rozwinęła sieć Lodziarni Firmowych w Polsce, która liczy blisko 135 lokali. Ponadto w sprzedaży detalicznej znajdują się familijne lody tradycyjne w opakowaniach 1100 ml, 900 ml i 500 ml i sorbety w opakowaniach 500 ml oraz "Porcyjka z łyżeczką" - impulsowe lody w kubeczku 150 ml z łyżeczką.

 

© Portal Spożywczy 2020-12-02 07:33:24