Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Snails Garden uruchomi sieć restauracji ze ślimakami

Planuję zainwestować w sieć restauracji. Pierwsza z nich powstanie w mieście Łodzi. Będziemy serwować ślimaki jadalne wyhodowane na mojej fermie na Mazurach - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Grzegorz Skalmowski, właściciel Snails Garden.


Autor: Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl
Data: 25-03-2015, 12:59

Plany firmy zakładają stworzenie tzw. Food Boutique. Na Piotrkowskiej w Łodzi otworzonych zostanie szereg małych restauracji dla miłośników i pasjonatów sztuki gotowania, specjalistów w swojej dziedzinie, producentów i przedsiębiorców z pomysłem na biznes. - Chodzi o ludzi dla których gastronomia to nie tylko praca. Powstaną tzw. „common table" - wspólne stoły, przy których odwiedzający mogą spotkać się podczas posiłku. To będzie miejsce sprzyjające integracji lokalnej społeczności i kreowaniu niepowtarzalnej atmosfery podczas wydarzeń kulturalnych: koncertów, wystaw, festiwali i warsztatów. To jest mój kolejny cel inwestycji we własną, pierwszą w Polsce restaurację ze ślimakami Snails Gardem, zgodnie z moim wcześniejszym doświadczeniem, jakie nabyłem podczas 10 lat prowadzenia własnych lokali gastronomicznych - wyjaśnia Grzegorz Skalmowski.

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach Snails Garden przeprowadził szereg inwestycji. W pierwszej kolejności w budynki produkcyjne, co pozwoliło firmie zwiększyć skalę produkcji rolniczej, jaką jest hodowla i chów ślimaków z gatunku Helix aspersa. - Do budynków produkcyjnych należy suszarnia na ślimaki, która ma na celu doprowadzić do wypróżnienia z resztek odchodów ślimaków zebranych z pola, po czym następuje suszenie, które powoduje schowanie się ślimaka do muszli. Kolejny budynek jest przeznaczony na reprodukcję ślimaków hodowlanych. Ten obiekt jest w stanie pomieścić jednorazowo około 500 tys. sztuk stada matecznego w postaci reproduktora, która zaopatrzy w wylęg, czyli małe 20 dniowe ślimaki, naszą hodowlę i osoby które chcą rozpocząć własną przygodę ze ślimakami. Współpraca w tym zakresie nie ogranicza się w naszym przypadku tylko do Polski - zaznacza Skalmowski. - Jednak z mojego punktu widzenia kluczową inwestycją, spełnieniem mojego marzenia, jest własna przetwórnia ślimaków - dodaje.

© Portal Spożywczy 2020-10-28 12:54:52