Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Firmy spożywcze ze wschodu Polski inwestują

Mimo trudności w handlu z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw, które dotkliwie przełożyły się na kondycję części firm spożywczych, aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw działających na ścianie wschodniej wciąż jest stosunkowo wysoka. Producenci żywności nie rezygnują z planów rozwojowych.

Sektor rolno-spożywczy na wschodzie Polski podlega wielu zmianom, ale wciąż jest silny. Spośród branż licznie reprezentowanych w tym regionie, szczególnie mocno zmotywowane do przyspieszenia tempa rozwoju jest w tym roku mleczarstwo, ze względu na zniesienie kwot mlecznych. Oznacza ono zwiększenie produkcji, a co za tym idzie konieczność rozbudowy mocy produkcyjnych. Szansę chcą wykorzystać zarówno czołowi gracze, jak Mlekovita, Piątnica i Polmlek, jak i mniejsi producenci.

Więcej surowca, więcej inwestycji w mleczarstwie

Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita zapowiada, że w tym roku jego spółdzielnia wyda na inwestycje między 80 a 100 mln zł. - W związku ze zniesieniem kwotowania i zakładanym wzrostem produkcji mleka o 30 proc. będziemy inwestować w zwiększenie skali produkcji, powiększenie mocy produkcyjnych oraz zwiększenie efektywności już działających zakładów i linii produkcyjnych – wskazuje. Podkreśla, że inwestycje są konieczne do utrzymania się na rynku i nie pozostać w tyle za konkurencją.

Na podobnym stanowisku stoi zarząd lubelskiej Spółdzielni Mleczarskiej Ryki, specjalizującej się w produkcji sera dojrzewającego. Spółdzielnia rozpoczęła w tym roku budowę nowoczesnej linii do konfekcjonowania sera. Kontrakt w wysokości 10 mln zł został podpisany w marcu. Spółdzielnia zakupi linię do krojenia sera oraz specjalistyczną linię do jego pakowania. Nowa inwestycja zapewni SM Ryki niezależność w zakresie konfekcjonowania sera, gdyż do tej pory usługi te były zlecane na zewnątrz. Wraz z wprowadzeniem nowej linii, zostanie wybudowany także magazyn oraz pomieszczenia biurowe.

Z kolei OSM Piątnica planuje inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych i zabezpieczenie zaplecza logistycznego oraz rozwój portfolio produktów. W 2014 r. podlaska spółdzielnia wydała na rozwój ponad 55 mln zł. W tym nie zamierza zwalniać tempa. Z wdrażaniem nowych pomysłów nie spieszy się natomiast Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Jak tłumaczy jego prezes Edward Bajko, spółdzielnia zamierza w tym roku doprowadzić do końca rozpoczęte wcześniej projekty, ale główny nacisk  będzie kłaść na wzmocnienie procesów sprzedażowych.

Branża mięsna konsoliduje się i buduje

Pozycję na rynku umacniają także zakłady z branży mięsnej, zwłaszcza z sektora mięsa drobiowego. Na przestrzeni ostatnich miesięcy Grupa Drosed kupiła spółkę Drop, teraz zaś jest w trakcie przejmowania kontroli nad spółką Pol-Pasz.

Jak prognozuje Mikołaj Lipiński, członek zarządu Blackpartners, jest prawdopodobne, że w ciągu następnych 2-3 lat firma Drosed przejmie jeszcze klika podmiotów. Do dużych inwestycji przygotowuje się Indykpol. W ciągu najbliższych czterech lat spółka zamierza na nie wydać 200 mln zł. Po zakończeniu inwestycji moce produkcyjne Indykpolu powinny być o 40 proc. większe niż obecnie, w dalszej perspektywie spółka planuje zaś ich podwojenie.

Natomiast ZM Wierzejki koncentruje się na rozwoju sieci sklepów mięsnych. W tym roku chce otworzyć minimum 15 nowych placówek, przy czym nie wyklucza uruchomienia nawet 25 sklepów. Firma zamierza w tym roku rozszerzyć działalność o południową Lubelszczyznę, Podlasie oraz zachodnie okolice Warszawy. - W dalszych planach uwzględniamy również ekspansję w Białymstoku, Łodzi i Trójmieście. Myślimy również o Bydgoszczy i Toruniu – zapowiada Piotr Zdanowski, dyrektor sieci detalicznej Zakładu Mięsnego Wierzejki.

Producenci wódki i słodyczy stawiają na rozwój

Inne branże nie pozostają w tyle. Znaczące inwestycje zapowiada m.in. producent lizaków i cukierków Argo z Łańcuta na Podkarpaciu. W przyszłym roku firma rozpocznie budowę nowego zakładu na działce o powierzchni 3,3 ha. Koszt inwestycji szacowany jest na 20 mln zł. Jej efektem będzie podwojenie mocy produkcyjnych oraz wejście w nowe kategorie produktowe. Inna inwestycja, która została już zrealizowana przez Argo w ostatnim czasie to unowocześnienie parku maszynowego. Firma zainwestowała także w maszyny do pakowania cukierków.

Natomiast w lipcu producent alkoholi Stock Polska otworzył w Lublinie nowe centrum logistyczne. Obiekt ma zrewolucjonizować łańcuch dostaw w firmie, począwszy od zamówień butelek czy etykiet, poprzez możliwości magazynowania, aż po dystrybucję na rynki zbytu. To kolejna już tegoroczna inwestycja Stock Polska w regionie – pół roku temu zakończyła się budowa nowych instalacji produkcyjnych, które są wykorzystywane w produkcji wódek czystych i alkoholi smakowych. W lubelskiej fabryce produkowanych jest ponad 40 różnych alkoholi wysokoprocentowych, mi.in. Żołądkowa de Luxe i Lubelskie.

Ważnym sektorem na ścianie wschodniej jest również przetwórstwo owocowo-warzywne. W tym obszarze też można wskazać na nowe projekty. Przykładem może być grupa producencka Lubsad, która otworzyła w tym roku przetwórnię owoców miękkich w Poniatowej. Zakład powstał na działce o powierzchni 1,7 hektara. Posiada potężną komorę mroźniczą o powierzchni 690 mkw., halę obróbki i pakownię. Lubsad nie zamierza poprzestać na owocach miękkich, w przyszłości planuje także uruchomienie przetwórstwa warzyw.

Nowe kontrakty

Z danych Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa wynika, że średnia wartość kosztów inwestycyjnych przedsiębiorstw rolno-spożywczych działających w województwach ściany wschodniej jest zbliżona do średniej krajowej. Biorąc pod uwagę ilość wniosków, jakie firmy skierowały do ARiMR w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 można zauważyć, że w regionie najbardziej aktywne są podmioty z sektora produkcji soków oraz przetwórstwa owoców i warzyw. Wyprzedają one pod tym względem inne sektory: mięsny, mleczarski i olejowo-tłuszczowy.

Warto też zwrócić uwagę, że branża spożywcza jest liderem, jeżeli chodzi o wysokość kontraktów zawartych w ramach programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej prowadzonego przez PAIiIZ. W trakcie pięciu lat jego trwania firmy z branży spożywczej zrealizowały 566 kontraktów i pozyskały łącznie 196 mln zł.

Gospodarka subskrypcji

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU


© Portal Spożywczy 2022-05-23 14:22:33