Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Rolnicy będą zmniejszać stada

Susza spowodowała bardzo trudną sytuację w mleczarstwie. Straty w paszach sięgają 50 proc. co może się przełożyć na zmniejszanie stad przez hodowców. Myślę, że w większości stada będą zmniejszane nawet o 30 proc. - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Krzysztof Banach, przewodniczący Rady Nadzorczej OSM Piątnica oraz wiceprezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Podkreślił, że sytuacja na polach jest dramatyczna. - Zbierzemy tylko połowę pasz dla bydła. Za tym idzie albo konieczność kupowania, ale przy spadającej cenie mleka, może to się okazać trudne, albo zmniejszanie stad krów – powiedział wiceprezydent PFHBiPM.

 Ostrzegł, że jeśli rolnicy będą zmniejszać stada, to będą bankrutować. - Pamiętajmy, że większość producentów mleka i hodowców bydła wiele zainwestowała w swoje gospodarstwa. Są one obciążone kredytami, które trzeba spłacać. Do tego sytuację pogarszają kary za przekroczenia kwot, które w województwie podlaskim musi płacić większość producentów mleka. Jeżeli w tej sytuacji będą zmuszeni do zmniejszenia stad i produkcji mleka, to nie będą w stanie płacić rat kredytów i kar – powiedział Krzysztof Banach.

Dziś ma mieć miejsce spotkanie z ministrem rolnictwa w sprawie suszy.© Portal Spożywczy 2022-05-23 12:42:59