Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

E.Leclerc promuje kuchnię regionalną i lokalnych producentów

W hipermarketach E.Leclerc w Polsce w dniach 7-13 września dostępny jest okolicznościowy katalog pt. "Rozsmakuj się w regionach". Francuska sieć postawiła na promocję polskich regionów i wyrobów regionalnych producentów.

W wydanym przez E.Leclerc katalogu znaleźć można m.in. przepisy na rejbak kurpiowski, kurczaka "po polsku", góralską kwaśnicę, czy śląskie roladki. Wszystkie produkty potrzebne klientom do przyrządzenia dań można znaleźć na półkach sklepów E.Leclerc.

Akcja "Nasze regiony mają talent" nawiązuje do rozpoczętego w kwietniu 2012 roku programu sieci E.Leclerc "Producenci lokalni". Program ukierunkowany jest na intensywną współpracę z lokalnymi producentami, co w konsekwencji ma się przyczyniać do rozwoju lokalnego rynku.

- Program "Producenci Lokalni" jest jednym z filarów naszej działalności. Staramy się wspierać region, dostarczając klientom najlepsze lokalne produkty, realnie wpływać na zdynamizowanie rozwoju oraz wzmacnianie więzi i pogłębianie współpracy z producentami. Dla E.Leclerc ważne jest kultywowanie polskiej tradycji, promowanie znakomitej kuchni i regionalnych talentów, stąd pomysł na ogólnopolską akcję "Nasze regiony mają talent" - komentuje Jean-Philippe Magre, prezes E.Leclerc Polska.

Nowy konsument na rynku spożywczym

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU


© Portal Spożywczy 2022-05-23 14:19:56