Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Dr Nosecka: Rynek jest już zmęczony wysokimi cenami mrożonych malin

- Polski rynek malin jest rosnący, sprzedajemy coraz więcej mrożonek tych owoców na niekorzyść Serbii. Obecnie ceny tych owoców w skupie są bardzo wysokie, sięgały w połowie września 9 zł/kg. Pytanie brzmi…jak długo przy tak wysokich cenach konsumenci będą w stanie kupować przetwory z tych owoców - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Bożena Nosecka twierdzi, że światowy rynek jest już zmęczony cenami mrożonych malin. Czy ten sezon jeszcze się uda sprzedać żeby pokryć koszty jeśli chodzi o przetwórców? - Nie wiem. Wiem jednak, że cena jest rekordowa, tak drogo jeszcze nie było i nawet jeśli jeszcze uda się ten rok się przetrzymać, to w przyszłym roku może nastąpić załamanie - twierdzi ekspertka.

Jej zdaniem takie wyciągnie ceny jest szalenie niebezpieczne dla rynku – i to nawet w malinach, które od paru lat mają się bardzo dobrze, bo w którymś momencie przyjdzie krach.

- Przetwórcy biją się o ten surowiec, podbijając jego cenę. Serbia ma kłopoty z produkcją maliny od paru lat, przez powódź  i inne przeszkody, Chile jest stabilne.. a innych dostawców nie ma - mówi Bożena Nosecka.

Więcej czytaj na www.sadyogrody.pl.© Portal Spożywczy 2022-05-21 01:56:07