Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Browar w Grodzisku Wlkp. potrzebuje paru lat na rozruch

Browar w Grodzisku Wielkopolskim na razie nie będzie zwiększał mocy produkcyjnych, bo proces powrotu konsumentów do tradycji picia piwa z browaru może zająć parę lat - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Krzysztof Panek, członek zarządu Browaru w Grodzisku Wielkopolskim oraz prezes Browaru Fortuna.


Autor: Barbara Woźniak, portalspozywczy.pl
Data: 21-10-2015, 12:13

Reaktywowany po ponad 20 latach Browar w Grodzisku Wielkopolskim przy ul. Poznańskiej wznowił produkcję kilka miesięcy temu.

- Wznowiliśmy produkcję po ponad dwudziestoletniej przerwie. Wiemy, że potrzebujemy czasu na to, by ludzie wrócili to tradycji picia naszego piwa – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Krzysztof Panek.

- Dlatego w najbliższym czasie nie oczekujemy nagłego wzrostu wolumenu. Według nas będzie to kilkuletni proces – efekt wzrostu znajomości naszych piw wśród konsumentów oraz rozszerzania dystrybucji - dodaje.

Podkreśla, że browar został gruntownie zmodernizowany i na razie nie potrzebuje kolejnych inwestycji. Wydajność Browaru w Grodzisku Wielkopolskim to obecnie 20.000 hektolitrów.

Browar, w którym jest warzone Piwo z Grodziska, został odnowiony i zmodernizowany z zachowaniem zabytkowych elementów. W 2012 roku warzelnię piwa w Grodzisku kupił Browar Fortuna.

Sztandarowym trunkiem grodziskiego browaru jest Piwo z Grodziska. To piwo o ponad 700-letniej tradycji. Według przekazów i legend, Grodzisk Wielkopolski to od czasów średniowiecza stolica polskiego piwowarstwa.

W skład portfolio piw warzonych w browarze w Grodzisku wchodzą cztery marki: Piwo z Grodziska – lekkie, pszeniczne, dymione; Bernardyńskie - mocne, pszeniczne dymione; Piwo Naturalne o smaku kwiatu z czarnego bzu; Piwo Naturalne o smaku czerwonej porzeczki. Piwa produkowane w Grodzisku będą zawierały od 2,5 do 6,5 proc. alkoholu objętościowo. 

© Portal Spożywczy 2020-07-15 06:50:17