Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Produkujemy 4 tys. ton przetworów mięsnych dziennie

Polska branża mięsna produkuje około miliona ton przetworów mięsnych rocznie. Dzieląc to przez 250 dni roboczych, otrzymujemy ok. 4 tys. ton wędlin na dobę – wskazuje prof. Andrzej Pisula, ekspert Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Jaki procent produkcji wędlin stanowią wyroby z dużych zakładów? – Można szacować, że grupy Sokołów i Animex produkują w przybliżeniu po ok. 1 tys. ton dziennie, Pini ma produkować docelowo 400 ton, zaś JBB ok. 300 ton przetworów mięsnych. Można wymieniać dalej, ale kluczowy jest fakt, że duże zakłady są odpowiedzialne za ok. trzy czwarte produkcji wszystkich przetworów mięsnych – wyjaśnia prof. Pisula. – Oczywiście większość tej produkcji idzie do handlu nowoczesnego, czyli sieci handlowych – dodaje.

Ekspert zwraca uwagę, że małe i średnie zakłady, których udział w całości produkcji wędlin wynosi pozostałe 25 proc., stawiają zazwyczaj na sprzedaż w kanale tradycyjnym, a zwłaszcza poprzez własne sieci sklepów mięsnych. – Na tym rynku trwa ostra walka o klienta. Mimo, że wielu konsumentów jest przyzwyczajonych do produktów wytwarzanych na bazie tradycyjnych receptur, a takie często oferują w swoich sklepach wspomniane małe i średnie zakłady mięsne, to jednak agresywna polityka sprzedażowa sieci działa. Utrzymanie klienta w sklepie stało się trudne, jak nigdy wcześniej – podkreśla profesor.    © Portal Spożywczy 2021-10-24 20:12:01