Wydruk strony Portalu Spożywczego - www.portalspożywczy.pl

Statoil może wyjść ze sklepami poza stacje paliw

- Dzięki zmianie marki Statoil na globalne logo Circle K firma zamierza wejść do światowej ligi największych graczy na rynku stacji paliw i sklepów typu convenience. Ta inwestycja ma się zwrócić także na polskim rynku - mówi w wywiadzie Giedrius Bandzevičius, prezes spółki Statoil Fuel & Retail Polska.

Kompletna zmiana wizualizacji sieci stacji tej wielkości to znaczący krok. Na ile zmiana logo na Circle K może się stać nowym impulsem do rozwoju, a na ile może powodować trudności związane z zastąpieniem dobrze znanego i ocenianego logo Statoil marką do tej pory zupełnie nieobecną w Polsce? Czy da się porównać tę sytuację z próbą wejścia na rynek zupełnie nowego gracza?

- Oczywiście postrzegamy tę zmianę jako okazję otwierającą nowe możliwości; w przeciwnym razie nie zdecydowalibyśmy się na nią. Cała operacja została dogłębnie przemyślana i zaplanowana. Nie wydaje mi się, żeby dało się porównać tę sytuację z wejściem na rynek zupełnie nowego gracza, bo to wszystko, co udało nam się osiągnąć przez te ponad 20 lat obecności w Polsce i to jak jesteśmy postrzegani przez polskich konsumentów, nie zniknie przecież z chwilą wymiany logo Statoil na Circle K na naszych stacjach. Nie zmienią się pracownicy, pozostanie marka paliw miles, oferta Simply Great Coffee itp. Siła naszej marki to nie tylko sama nazwa i zrobimy wszystko, aby te wszystkie osiągnięcia przeszły w świadomości klientów na nową nazwę, pod którą będzie funkcjonować nasza sieć.

Pamiętajmy, że marka Statoil jest znana w Skandynawii i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ale już nie w pozostałej części kontynentu, nie mówiąc o rynkach zamorskich. Wprowadzając markę Circle K, najszerzej rozpowszechnioną w portfolio firmy Couche Tard, tak naprawdę wchodzimy do wyższej, globalnej ligi operatorów detalicznych. A wejście na poziom globalny otwiera mnóstwo możliwości w kontekście innowacji, pod względem ekonomii skali, czy stworzenia czegoś takiego jak produkt flagowy, w rodzaju Big Maca firmy McDonald ’s.

Istotne jest również, że zmiana barw firmowych nastąpi najpierw w 2016 roku w Norwegii i Szwecji, podczas gdy Polska zaplanowana jest w tym procesie na rok 2017. Dzięki temu będziemy przygotowani na wszelkie ryzyka czy wyzwania, jakie ten proces przyniesie i będziemy w stanie uniknąć błędów popełnianych na innych rynkach. Mam jednak poczucie, że nie będzie trudno przekonać naszych klientów do nowego logo, podobnie jak tę potrzebę przejścia na poziom globalny i szanse z tym związane świetnie rozumieją nasi pracownicy czy franczyzobiorcy. Jestem głęboko przekonany, że podjęliśmy właściwą decyzję, która będzie procentować w przyszłości.

Jakie standardy z rynku amerykańskiego czy szerzej globalnego będą Państwo chcieli wprowadzić na stacjach Statoil wraz ze zmianą identyfikacji wizualnej?

- Nie planujemy żadnej rewolucji w zakresie naszej oferty, sprzedawanych produktów czy realizowanych usług. To będzie płynne przejście, zresztą wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w naszych sklepach niekoniecznie musi być związane ze zmianą logo. Już dzisiaj adaptujemy w Polsce elementy najlepszych praktyk z rynku amerykańskiego, po prostu dlatego, że są w pełni profesjonalne i obejmują szerokie know-how w zakresie merchandisingu. To w jaki sposób prowadzimy zatowarowanie, jak pracujemy z planogramami, czy jak organizujemy promocje, zmieniło się dramatycznie i mamy nadzieję, że nasi klienci to zauważyli. To zresztą stały proces, nie jest tak, że konkretne zmiany nastąpią w efekcie zmiany marki i koniec.

Generalnie można powiedzieć, że na rynku amerykańskim mamy większe doświadczenie związane ze sklepem, a w Europie ze sprzedażą paliw. Wszelkie nowe rozwiązania trzeba natomiast wcześniej przetestować, bo preferencje konsumentów w różnych krajach mogą różnić się od siebie. Na przykład obecnie na Łotwie i w Danii testujemy typowo amerykańskie rozwiązanie polegające na samoobsługowej sprzedaży napojów gazowanych ze specjalnego dyspensera, zamiast sprzedawania ich w butelkach czy puszkach. Będziemy nadal w obie strony wymieniać się dobrymi praktykami, z pożytkiem dla konsumentów we wszystkich naszych lokalizacjach.

Czy można już coś powiedzieć o kosztach zmiany wizualizacji całej sieci?

- Jesteśmy dopiero na etapie ustalania zakresu i skali tej operacji, bo możemy za jednym zamachem zmienić barwy firmowe na wszystkich placówkach, ale możemy też np. w pierwszym etapie zmodernizować w pełni jedynie tzw. flagowe obiekty sieci, a pozostałe przekształcić w nieco mniejszym zakresie. Niewątpliwie nie będzie to tanie przedsięwzięcie, ale z globalnej perspektywy widzimy jego sens nie tylko marketingowy, ale również czysto biznesowy. Nasza siła zakupowa w skali globalnej zdecydowanie wzrośnie. Nawet w zakresie samej operacji zmiany logo, kiedy mówimy o kilkunastu tysiącach punktów na całym świecie, nasza pozycja negocjacyjna w rozmowach z dostawcami czy wykonawcami jest zupełnie inna. To inwestycja, która się zwróci.

Czy możliwe jest wejście spółki także na polski rynek sklepów poza stacjami paliw z marką Circle K?

- Nie wykluczam takiej ewentualności, obecnie testujemy dwa pierwsze sklepy typu convenience nie związane ze stacjami paliw na rynku litewskim i estońskim, w centrach Wilna i Tallina. Działają one pod marką Statoil, a docelowo zapewne Circle K. To placówki o powierzchni ok. 90 mkw. i taką wielkością jesteśmy zainteresowani, na pewno nie będziemy otwierać supermarketów. Prawdopodobnie powstanie jeszcze kilka kolejnych placówek testowych w krajach, jak na Litwie i w Estonii, w których posiadamy bardziej dominującą pozycję niż w Polsce. Jeżeli uznamy, że odniosły one tam sukces i będziemy widzieli potencjał w tym rynku, niewykluczone, że podobne sklepy pojawią się także w Polsce. Oceniam, że okres testowania tego formatu potrwa około 2-3 lat, więc tego typu sklepy - jeśli podejmiemy taką decyzję - mogłyby się pojawić na polskim rynku najwcześniej w okolicach 2018 roku.© Portal Spożywczy 2022-07-04 10:28:55